Bugünkü
Takvim

Domuz gribi salgını Ankara'yı hapsetti

Bilkent İlköğretim Okulu'nda görülen salgında vaka sayısı 16'ya yükseldi Hastaneler dolup taşarken, okullarda hafta başı ilk ders H1N1 olacak...

ABONE OL
Ankara Bilkent İlköğretim Okulu'nda ortaya çıkan domuz gribi Ankara'yı kasıp kavurdu. Okulda 10 öğrencide baş gösteren domuz gribi nedeniyle Ankara Valiliği ve Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, okulun öğrencilerini ve temas ettiği kişileri ev ev dolaştı. Hastalık belirtisi taşıyan kişilerden ise numune alındı.

Pazartesi salgın dersi var

Yapılan incelemelerin ardından vaka sayısı 10'u öğrenci, 2'si veli, 1'i öğretmen 1'i doktor ve 2'si okul dışından olmak üzere toplam 16'ya ulaştı. Refik Saydam Hıfzıssıhha laboratuarına domuz gribinin tespiti için gelen numune sayısı ise 85'e yükseldi. Salgının ciddi boyutu ise Sağlık Bakanlığı'nı sıkı tedbirler almaya yöneltti. Bakanlık, okullarda öğretmen ve öğrencilere domuz gribi eğitimi verilmesine karar verdi. Buna göre, Pazartesi gününden itibaren Ankara'da, ay sonuna kadar da tüm Türkiye'deki okulların tamamı H1N1 virüsünden korunma yöntemleri konusunda eğitime başlayacak. Bu konuda eğitilen öğretmenler, bilgilerini öğrencilerine aktaracak. Öğrencilerin eğitiminde ise özellikle "sık sık el yıkama" üzerinde durulacak.

Okul aile birliklerinden destek var
H1N1 virüsü nedeniyle bazı okullar okul aile birlikleriyle temasa geçti ve hastalıktan korunmak için alınacak temizlik malzemeleri için mali destekte bulunmaları istendi. Bu çerçevede bazı okullarda ailelerden 20-30 TL arasında para yardımı talep edildi. Hastaneler ise "Domuz gribi mi oldum?" diyen vatandaşla doldu.

Aşı Vali Önal'ın da kafasını karıştırdı
Vali Kemal Önal, domuz gribi vakası ve aşıyla ilgili samimi açıklamalarda bulundu. Tedavi gören öğrencilerin durumunun ağır olmadığını belirten Önal, aşı konusunda doktorlara danıştığını da belirtti. Önal, doktorların bazılarının "Ol" bazılarının "Olma" demesinden kafasının karıştığını belirtirken, aşı yaptırmamak taraftarı olduğunu açıkladı.

'Türk halkı denek olarak kullanılacak'
MHP'li eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, domuz gribi konusunda Sağlık Bakanlığı'nın halkı gereksiz yere paniğe soktuğunu açıkladı. Yapılacak H1N1 aşısının henüz yan etkileri şüpheli bulunduğunu vurgulayan Osman Durmuş, aşı için Türk halkının denek olarak kullanılacağını savundu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.