Bugünkü
Takvim

İşte

Alman lüks otomobil üreticisi hafif ticaride de iddialı

  • Ticari Araçlar
  • 13.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 17.03.2013 12:13
ABONE OL
İşte Mercedes Citan
Alman otomobil üreticisi Mercedes, yeni modelini bir Renault Kangoo üzerinden geliştirdi. Alman üreticinin küçük hafif ticari araç sınıfındaki en son denemesi olan Vaneo'nun 2001 sonunda başlayan macerası, 2005 yılında başarısız denebilecek şekilde son bulmuştu. Bu kez dış bir kaynak üzerinde yükselen yeni hafif ticari Citan'da, genlerini taşıdığı Renault Kangoo'nun izleri Mercedes-Benz'in son dönemdeki çıkıntılı ön ızgarası ve yeni A Serisi'ni hatırlatan büyük farlarla silinmeye çalışılmış olsa da, Kangoo'nun karakteristik A sütünü ve yan cam yüzeyleri Citan'da da karşımıza çıkıyor.

Renault Kangoo'da sunulan 2, 5 ve 7 kişilik versiyonlardan farklı olarak sadece 2 ve 5 kişilik versiyonlara sahip olan Citan'ın yükleme hacmi hakkında henüz bir açıklama yapılmamış olsa da, sunulacak değerlerin Kangoo ile çok yakın olması bekleniyor. Buna göre 2.8 ile 4.6 m3 arasında değişen bir yükleme hacmi ve 465 kg ile 758 kg arasında değişen bir taşıma kapasitesi sunan Kangoo'nun Alman ikizi Citan'da da benzer değerler sunulacak.

1.6 lt'nin altında dizel motora sahip olmayan Mercedes-Benz, Citan'da bu dezavantajını yine "hazıra konarak" Renault'dan karşılayacak. 75 HP, 95 HP ve 110 HP güçlerindeki 1.5 lt'lik dizel motorlarda Start-Stop sistemini de içeren BlueEfficiency paketi opsiyonel olarak sunulurken, tek benzinli seçenek 114 HP'lik gücünü aşırı besleme ile elde ediyor.

Son dönemde bu sınıfta pek çok modelde otomatik şanzıman alternatifi sunulurken, Mercedes-Benz Citan'da ilk etapta sadece 5 ileri ve 6 ileri manuel şanzımanlar görev yapacak.

ESP ve Çekiş Kontrol Sistemi tüm Citan versiyonlarında standart olarak sunulurken, sürücü, yolcu, yan ve perde havayastıklarıyla Yokuş Kalkış Desteği de, melez Mercedes-Benz'de versiyonuna göre standart olarak gelecek.