Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Otomobil
  • 15.07.2020 10:18
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.07.2020 16:47
ABONE OL

Vatandaşlar akın etti! İcradan araba almak istiyorum, nasıl alabilirim?

İkinci el otomobil almaya bütçesi yetmeyenler için rayiç bedelinden çok ucuza otomobil almak mümkün hale geliyor. Peki İcradan araba almak istiyorum, nasıl alabilirim? İcradan araba almanın masrafları nedir? İcradan araba almak mantıklı mı?

Lüks otomobiller yarı fiyatına satılıyor! Teklifler birer birer yağıyor

Sahiplerinin herhangi bir borcunu ödeyememesinden dolayı haciz konulan arabalar icra daireleri aracılığıyla satışa çıkıyor. Piyasadaki emsal fiyatlarına oranla yüzde 30-40 oranında daha uygun fiyatla satılan arabalara teklif yağıyor. Bu konuyu takip eden ve sıklıkla icradan ucuz araba satın alan kişiler bulunmaktadır. İşte son dakika haberi ve detaylar takvim.com.tr'de

İcradan Araba Alma Şartları Nelerdir?

İcradan arama satın almak için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız haricinde başka bir şart yoktur. Fakat uymanız gereken bazı prosedürler vardır. İhale teminatı vermek, ihale katılım formu doldurmak bu uymanız gereken prosedürlerdir. Peki tüm bu anlattıklarımızın ardından icradan araba nasıl alınır öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İcradan Araba Nasıl Alınır?

Öncelikle buradan ilgili icra müdürlüğünün ilan ettiği dosyanın numarasını not alın.

İhale şartnamesinde bulunan bilgileri unutmayın ve istenen belgeleri tamamlayın.

İhalelere katılmadan önce icra müdürlükleri teminat istemektedir. Bu teminatı hazır edin.

Çoğu icra müdürlüğü ihaleleri 5 gün ara ile 2 kez gerçekleştirmektedir. Buradaki amaç ilk ihale tarihinde mal satılmazsa ikinci bir ihale tarihi açmaktır.

İlk ihalede aracın piyasa değerinin %60'ı gibi bir bedelli araç satışa sunulur. Şayet araç bu ihalede satılmazsa, ikinci ihalede fiyatta indirime gidilir ve %40 gibi bir bedelle satılmaya çalışılır.

Şayet aradığınız özellik ve fiyatlarda bir araç buldunuz ve bunun ihalesine katılarak aracı satın almak istiyorsanız, öncelikle muhakkak aracı bizzat görün ve ihale detayları ile arasında bir fark var mı kontrol edin. Bu araçlar yediemin depoları olarak bilinen oto parklarda tutulmaktadır.
İhalelerin açık arttırma yöntemi ile yapıldığını unutmayın, sunulan teklifleri gözlemleyin, değerinin üzerinde verilmiş olan tekliflere şüphe ile yaklaşın.

İhaleye sunulmuş olan icralık arabanın devlete herhangi bir borcu olup olmadığını öğrenin.
KDV aracı satın alan kişi tarafından ödenmektedir.

Teminat parası hakkında biraz daha bilgi vermek istiyorum. Öncelikle teminat parası yine bahsettiğimiz üzere ihalenin değerine göre değişiklik göstermektedir.

Bu teminat parası elden yatırılabileceği gibi Vakıfbank aracılığıyla yatırılarak dekontu da götürebilir. Şayet aracın ihalesini kazanırsanız, aracın ücretini de 10 gün içerisinde ödeyerek aracı satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ihale sonucunda aracı almadıysanız, bu teminat parasını geri alacaksınız. Şayet yanınızda nakit olarak bu parayı götürdüyseniz, ihale sonunda paranız geriye verilir.