Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Otomobil
  • 13.06.2019 09:13
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 20.06.2019 10:54
ABONE OL

, ek sini kaldırdı! O arabaların fiyatı yüzde 60 düştü

'den ithal edilecek olan arabaların lerinde büyük bir indirime gidildi. Yarı yarıya azalan gümrük vergisiyle birlikte birçok araç önemli oranda ucuzlarken, araba almak isteyen vatandaşlara büyük bir şans doğmuş oldu. İnternette ise gümrük vergisi düşürüldü mü, hangi araçların vergisi düştü gibi sorulara yanıt aranıyor. İşte konu hakkında tüm detaylar. Peki gümrük vergisi düşürüldü mü?

Türkiye, ABD'ye karşı bazı ürünlerde uyguladığı ek gümrük vergisini kaldırdı. Plastik, alkol, ağaç ürünleri, otomotiv gibi birçok alanda gümrük vergileri yarı yarıya indirildi. Vatandaşları en çok heyecanlandıran ise ABD'den ithal edilecek olan arabaların gümrük vergisinin düşürülmesi oldu. Yaklaşık bir yıl önce getirilen ek vergilerden vazgeçilmesiyle birlikte araç alacaklara büyük kolaylık sağlanmış oldu.


GÜMRÜK VERGİSİ DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?

Türkiye, ABD'ye karşı bazı ürünlerde uyguladığı ek gümrük vergisini kaldırdı. Plastik, alkol, ağaç ürünleri, otomotiv gibi birçok alanda gümrük vergileri yarı yarıya indirildi. Yaklaşık bir yıl önce getirilen ek vergilerden vazgeçilmesiyle birlikte otomobil fiyatlarında da yüzde 60 oranında gerileme oluştu.

ABD'de üretilen ve ithal edilen otomobillerden bugüne kadar yüzde 120 oranında vergi alınıyordu. Cumhurbaşkanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımladığı kararla birlikte bazı arabalarda yüzde 60 oranında vergi düştü ve fiyatı da bu nedenle gerilemiş oldu.

İŞTE VERGİSİ YÜZDE 60 ORANINDA DÜŞEN OTOMOBİLLER

Jeep Grand Cherokee

Jeep Wrangler

Ford Mustang

BMW X3

BMW X4

BMW X5

BMW X6

Volvo S60