;

Tam gaz rekor

Türkiye ekonomisinin lokomotif endüstrisi konumunda bulunan , üretim ve ihracatta rekor tazeledi

Tam gaz rekor
Otomotiv i Derneği'nin raporuna göre; 2017'nin Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam üretim yüzde 20, otomobil üretimi yüzde 36 arttı. Bu dönemde toplam üretim 869 bin 158, otomobil üretimi ise 601 bin 586 adet olarak gerçekleşti. Bu sonuçlarla, yılın ilk 6 ayında elde edilmiş en yüksek üretim rakamlarına ulaşıldı; yani tarihi rekor kırıldı.

İHRACAT DOPİNGİ
Üretim rekorunun temelinde ihracat artışı yatıyor. 2017'nin ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam ihracatı adet bazında yüzde 29, otomobil ihracatı yüzde 48 artış gösterdi. Bu dönemde, toplam ihracat 714 bin, otomobil ihracatı ise 504 bin adet düzeyinde gerçekleşti. İhracat geliri açısından bakıldığında, Uludağ İhracatçı Birlikleri verilerine göre toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 22, euro bazında yüzde 26 arttı. Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 14.5 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 71 artarak yaklaşık 6.1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 76 artarak 5.6 milyar euro seviyesine yükseldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, otomotiv sanayi ihracatı, Ocak- Haziran döneminde yüzde 19 pay ile ihracat sıralamasında ilk sıradaki yerini korudu.
Etiketler: ,
  • 17 Temmuz 2017, Pazartesi

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.