Takvim

Bugünkü
Takvim
ABONE OL

Çok güzel bir masal

Çok güzel bir masal
Bir zamanlar uzaklarda bir ülkede çok yakışıklı bir prens yaşarmış.... Ancak prens daha küçükken ülkedeki kötü kalpli cadının lanetine uğramış ve üzerindeki bu lanet yüzünden her yıl sadece 1 kelime konuşabiliyormuş.... Mesela prens 2 kelime söyleyeceği zaman bir yıl boyunca susuyor böylece ertesi yıl da 2 kelime söyleme hakkı oluyormuş... Bir gün bu yakışıklı ama talihsiz prens dere kenarında otururken, bir de bakmış karşıda küçük bir kulübe, ve kulübenin bahçesinde muhteşem bir kız.
Saçları altından daha sarı, gözleri gökyüzünden daha mavi, dudakları kirazdan daha kırmızıymış. Prens bu güzelliği görünce aklı başından gitmiş, o anda vurulmuş.. Ve 2 yıl boyunca konuşmamaya karar vermiş, 2 yıl sonunda kıza çok güzelsiniz diyebilmek için.... Ama 2 yılın dolduğu gün prensin içindeki bu ateş daha da büyümüş ve kıza size aşık oldum demek için yanıp tutuşur olmuş... Böylece ÇOK + GÜZELSİNİZ + SİZE + AŞIK + OLDUM toplam 5 kelimeyi söyleyebilmek için, geçen 2 yılın ardından 3 yıl daha konuşmamayı göze almış.... Ve 5 yılın sonunda prens konuşmak için hazır olduğu sırada, birden bu muhteşem güzel ve zarif kızla evlenmeyi, onu sarayının prensesi yapmayı ne kadar istediğini fark etmiş...
Böylece ÇOK + GÜZELSİNİZ+ SİZE + AŞIK + OLDUM + BENİMLE + EVLENİR MİSİNİZ toplam 7 kelime söyleyebilmek, için 5 yılın ardından 2 yıl daha sabretmeye karar vermiş....
Ve prens bu platonik duygularla 7 koskoca yılı tamamladığı gün, artık dünyanın en heyecanlı ve en mutlu erkeği olarak kızın yaşadığı kulübeye koşmuş.... Kız yine kulübenin bahçesinde oturuyormuş ve bir kitap okuyormuş.... Prens elindeki bir tek kırmızı gülü kıza uzatmış ve sormuş:
- ÇOK GÜZELSINIZ, SİZE AŞIK OLDUM, BENİMLE EVLENİR MİSİNİZ?
Kız başını kaldırıp prense bakmış.. Kulaklarını örten altın sarısı saçlarını geriye atmış... Ve prense şöyle demiş:
- PARDON?..

* * *
CESARET İŞİ
Komutanı yere yatmasını istemiş. Daha sonra da bir tanka askerin üzerinden geçmesi için emir vermiş. Asker kılını bile kıpırdatmadan yattığı yerde beklemiş ve malumunuz ezilmiş.
Komutan diğerlerine dönerek:
-"İşte cesaret" demiş.
Havacıların komutanı bir asker çağırmış:
Asker yine "Emret komutanım" diyerek komutanının yanına gitmiş. Komutanı helikoptere binmesini emretmiş. Asker helikoptere binmiş ve havalanmış.
Daha sonra komutanı askere aşağıya paraşütsüz atlamasını emretmiş asker de emre itaat etmiş ve atlamış. Yereçakılmış ve can vermiş. Komutan da diğeri gibi dönerek "İşte cesaret " demiş.
Sıra gelmiş denizci komutana.
Denizci komutan askerini çağırmış.
Asker çakı gibi hazırola geçmiş ve "Emret komutanım" demiş.
Komutan ,"Derhal denize atla ve 10 dakika yüzeye çıkma" demiş.
Asker "Hadi lan" demiş..
Komutan diğer komutanlara dönerek:
- "Işte asıl cesaret bu" demiş.


LÜTFİ ALBAYRAK