Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Memurlar
 • 17.05.2021 09:44
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 17.05.2021 09:45
ABONE OL

2021 EGM başvuru şartları için açıklama bekleniyor! ?

2021 EGM başvuru şartları! ? Emniyet Genel Müdürlüğü yeni yapılanmaya girmenin getirdiği değişim sürecinde Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine 10 bin bekçi alımı gerçekleştireceğini açıklamıştı. Alım sürecinin ne zaman başlayacağı ve başvuru şartları merak ediliyor. Peki jandarma bekçi alımı başladı mı?

Jandarma bekçi alımı başladı mı? 2021 EGM Jandarma bekçi alımı başvuru şartları için açıklama...

Jandarma bekçi alımı başladı mı? 2021 EGM Jandarma bekçi alımı başvuru şartları bekçi olmak isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü jandarma bekçi alımı duyuruları için gözler açıklamalara çevrildi. 10 bin yeni bekçi alımının alınacağının duyurulmasıyla vatandaşlar başvuru tarihlerini ve şartlarını sorguluyor. İşte 2021 jandarma bekçi alımı başvuruları hakkında merak edilen son bilgiler!

JANDARMA BEKÇİ ALIMI BAŞLADI MI?

Binlerce bekçi adayı heyecanlı bekleyiş içerisinde Jandarma bekçi alımlarının ne zaman yapılacağını merak ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yeni yapılanmaya girmenin getirdiği değişim sürecinde Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 10 bin yeni bekçi alımı yapılacağı ifade edilmişti. JGK ve EGM bekçilik ilanlarının bayram sonrasında açıklanması bekleniyor.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Bekçilik ilanlarına başvuru yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir takım hususlar var. Genel bekçi alım şartları;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

En az İlkokul mezunu olmak. (Bekçi alımı yapacak kurum istediği öğrenim düzeyinden alması söz konusu),

Boy olarak 1.67 m olanlar başvuru yapabilir. Aynı şekilde boy kilo orantısına da bakılıyor. Bu sebeple beden kitle indeksi olarak da 18 ile 27 arasında olmak.

Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak şartı aranıyor. İlanlar ilçe bazında verilen kontenjanlar için ilçe sınırları içinde ikamet şartı aranmaktadır.

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak.

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak.

Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak.

Memuriyete engel bir hali bulunmamak.

   Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

   Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

   Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

   Sağlık Şartları Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

   Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak.

   Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak.

   Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

   Resmi bir açıklama olmayıp ilanların ve ihtiyaçlar dahilinde ilana çıkacağı bekleniyor.

   NASIL BEKÇİ OLUNUR?

   Polis Akademisi Başkanlığı, dönem dönem bekçi alımı ilanları yayımlıyor. Son olarak İstanbul'a 400 bekçi alımı yapıldı. 2021 yılında ise diğer şehirlere bekçi alımı bekleniyor.

   EGM'DE KAÇ BEKÇİ VAR , KAÇ BEKÇİ ALINACAK?

   Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmakta olan bekçiler ve alım yapılması planlanan bekçilerle ilgili Bakan Soylu, "Toplam şu andaki kadro sayımız 30 bin. Biz şuan bunun 28 bin 500 'ünü falan doldurduk. 1000-1500 civarında bir kadromuz var elimizde. Ama sayın Cumhurbaşkanımız , hükümetimiz böyle bir kadro açarlarsa belki bir 5-10 bin daha , yani 40 bin rakamını belki tamamlarsak tamamlamış oluruz gibi." ifadelerini kullanmıştı.