Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Memurlar
 • 03.03.2021 14:18
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 03.03.2021 14:23
ABONE OL

'dan 3.500 TL maaşla onlarca şehre sınavsız personel alımı başvurusu yapılacak mı? İşte kadrolar ve başvuru şartları

tarafından beklenen ilanları yayınlandı. kapsamında 30 farklı ilde ve farklı ilçelerde en az ilköğretim mezunu yüzlerce personel alımı için detaylar araştırılıyor. yapılacak olan bu çalışma özellikle istihdam alanında zorluk çeken vatandaşlar için olumlu yönde ilerleyecek. Geçici gelir desteği sağlamayı amaçlayan İŞKUR tarafından uygulanan programa Toplum Yararına Programlar deniliyor. İŞKUR'un diğer ilanları arasında en çok rağbet gören programı her yıl binlerce vatandaşa iş imkanı sağlıyor.

İŞKUR'dan 3.500 TL maaşla onlarca şehre sınavsız personel alımı...

Türkiye İş Kurumu tarafından Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında, farklı şehirlere yüzlerce personel alımı yapılıyor. İŞKUR ilanlarını resmi sitesi üzerinden yayınlıyor. Buna göre İŞKUR'un yayınladığı ilanlardan bir tanesi de TYP ile personel alımları olacak. TYP'den programa başlandığı tarihten itibaren bir sene içinde en fazla 9 ay süreyle yararlanma imkânı bulunmaktadır. Ancak, 9 ay bittikten sonra 3 ay bekleyerek yeni bir programdan faydalanılabilmektedir. Bir katılımcı 27.09.2017 tarihinden itibaren TYP'den en fazla 24 ay yararlanabilir.


NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Başvurular İŞKUR'un resmi internet sitesi üzerinden ve il-ilçe İŞKUR müdürlüklerinden yapılabiliyor. TYP kapsamında personel alımı ilanlarına https://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx adresinden erişim sağlanabiliyor. Verilen linke tıkladıktan sonra açılan sayfanın sol üst kısmında yer alan ''Ara'' butonuna giriş yaparak ilanı görebilirsiniz. Başvuru şartları ve diğer detaylar da ilgili internet sitesinde yer alıyor.

TYP BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

18 yaşını tamamlamış olmak,

Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç)

TYP ÇALIŞMA SÜRESİ KAÇ AYDIR?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır. 27.09.2017'de, 01.01.2018'den itibaren başlangıçta sözleşmede belirlenen TYP süresinin sonradan uzatılamayacağına dair hüküm getirilmiştir.

KİMLER TYP'DEN YARARLANAMAZ?

İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP'ye başvuramaz.

Mazeretsiz olarak TYP'den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz.

Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz.

Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP'den de yararlanamaz.

Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP'ye tekrar katılamaz.

   TYP'DEN İKİNCİ KEZ YARARLANILABİLİR Mİ?

   TYP'den programa başlandığı tarihten itibaren bir sene içinde en fazla 9 ay süreyle yararlanma imkânı bulunmaktadır. Ancak, 9 ay bittikten sonra 3 ay bekleyerek yeni bir programdan faydalanılabilmektedir. Bir katılımcı 27.09.2017 tarihinden itibaren TYP'den en fazla 24 ay yararlanabilir.

   ADAYLAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

   Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

   Noter kurası yöntemi,

   Liste yöntemi,

   Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

   İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste'ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

   Kadınlar,

   35 yaş üstü bireyler,

   Engelliler,

   Eski hükümlüler,

   Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

   İŞKUR TYP PERSONEL ALIM İLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ