Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Memurlar
 • 23.02.2021 11:45
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 23.02.2021 11:46
ABONE OL

Bugün başladı! personel alımı için tüm kadrolara başvurulabilir mi? Hem hem de alımına başvurulur mu?

'nın Resmi Gazete'de yayımladığı ilanda , mübaşir, , gibi çeşitli kadrolara 11 bin 484 yeni personel alınacağı duyuruldu. İlanların yayımlanmasının ardından adaylar tarafından birden fazla kadroya başvuru yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. na ilişkin merak edilenleri yazımızda ele aldık. Başvuru şartları ve tüm detaylara takvim.com.tr'den ulaşabilirsiniz.

Adalet Bakanlığı personel alımı için birden fazla kadroya başvulur mu?

Adalet Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımladığı ilanda infaz koruma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 11 bin 484 yeni personel alınacağı duyuruldu. İlanların yayımlanmasının ardından adaylar tarafından birden fazla kadroya başvuru yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. Adalet Bakanlığı personel alımına ilişkin merak edilenleri yazımızda ele aldık. Başvuru şartları ve tüm detaylara takvim.com.tr'den ulaşabilirsiniz.PERSONEL ALIMI İÇİN TÜM İLANLARA BAŞVURULABİLİR Mİ?

Bu maddeye göre bir ilanda sadece bir kadroya başvuru yapabilirsiniz.

İlanlar yukarıdaki gibi ayrı ayrı yayımlandı. Adaylar bu ilanlara başvurabilir. Ancak bu ilanlardan birinde iki yere başvuru yapamaz. Örneğin İKM alımına başvuru yapan, başka bir ilin İKM alımına başvuru yapamaz. Ya da aynı ilanda yer alan ceza infaz kurumu kâtibi alımına başvuru yapamaz. Ancak İKM alımına başvuru yapan İcra katipliği ilanına başvuru yapabilir. Zabıt katipliğine de başvuru yapabilir.

Sözleşmeli Zabıt Kâtibi, Mübaşir, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Şoför, Aşçı ve İşaret Dili Tercümanı kadrolarından sadece birine başvurabilirsiniz.

4.918 infaz ve koruma memuru, 19 büro personeli (ceza infaz kurumu kâtibi), 51 hemşire, 20 sağlık teknikeri, 157 teknisyen, 156 destek personeli (şoför), 33 destek personeli (aşçı), 4 destek personeli (kaloriferci) kadrolarından sadece 1'ine başvurabilirsiniz. İcra katipliğinde sadece 1 şehre başvurabilirsiniz.

TESPİT EDİLMESİ HALİNDE HİÇBİR BAŞVURUSU KABUL EDİLMEYECEK

Yayımlanan ilanlara baktığımızda başvuru kriteri için şu ifadelere yer verildiği görüldü:

"Adaylar EK-1/A,B,C,D,E,F listelerde yeri, sayısı, unvanı ve niteliği belirtilen sözleşmeli pozisyonlardan sadece bir unvan için bir adalet komisyonuna başvuru yapabileceklerdir. Adayın birden fazla adalet komisyonuna veya birden fazla unvana başvuru yaptığının tespit edilmesi halinde hiçbir başvurusu kabul edilmeyecek, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi istihdamları yapılmayacaktır."

   BUGÜN RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI!

   Resmi Gazete'de yayımlanan 4 ayrı ilana göre, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında uygulamalı ve/veya sözlü sınav sonucuna göre 3 bin 605 sözleşmeli zabıt katibi, 700 sözleşmeli mübaşir, 625 sözleşmeli koruma ve güvenlik görevlisi, 110 sözleşmeli şoför, 25 sözleşmeli aşçı ve 10 sözleşmeli işaret dili tercümanı olmak üzere toplam 5 bin 75 personel alımı gerçekleştirilecek.

   Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ise sözleşmeli pozisyonda istihdam edilmek üzere uygulamalı ve/veya sözlü sınav sonucuna göre 4 bin 918 infaz ve koruma memuru, 19 büro personeli (ceza infaz kurumu katibi), 51 hemşire, 20 sağlık teknikeri, 157 teknisyen, 156 şoför, 33 aşçı, 4 kaloriferci olmak üzere toplam 5 bin 358 personel alacak.

   Adalet Bakanlığı İcra İşleri Dairesi Başkanlığı da icra dairelerinde görev yapmak üzere uygulama ve sözlü sınav sonucuna göre 814 sözleşmeli icra katibi istihdam edecek.

   Adalet Bakanlığının merkez ve merkez atamalı taşra teşkilatında çalıştırılmak üzere de her bir unvan ve mahal için ayrı ayrı boş bulunan pozisyonun 3 katı aday arasından sözlü sınav sonucuna göre 237 pozisyona sözleşmeli personel alımı yapılacak.

   BAŞVURULAR 23 ŞUBAT-12 MART TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK

   Adayların öğrenim durum bilgisi ve Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan bilgisi web servisleri aracılığı ile alınacak. İlanda belirtilen KPSS puan türü dışında farklı bir puan türünden başvuru yapan adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacak.

   Adalet komisyonlarınca yapılacak uygulamalı sınav ve/veya sözlü sınava, lisans mezunları için 2020 yılı KPSS Sınavında KPSSP3, ön lisans mezunları KPSSP93, ortaöğretim mezunları için KPSSP94 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlar başvurabilecektir.

   BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK

   Başvurular e-Devlet üzerinden 23 Şubat-12 Mart tarihleri arasında saat 23.59'a kadar "www.turkiye.gov.tr" adresi üzerinden giriş yaparak, "Adalet Bakanlığı İş Başvurusu" ekranı kullanılarak gerçekleştirecek. Şahsen veya posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

   Adaylar ilan listelerinde yeri, sayısı, unvanı ve niteliği belirtilen sözleşmeli pozisyonlardan sadece bir unvan için bir adalet komisyonuna başvuru yapabilecek. Adayın birden fazla adalet komisyonuna veya birden fazla unvana başvuru yaptığının tespit edilmesi halinde hiçbir başvurusu kabul edilmeyecek, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi istihdamları yapılmayacak.

     ADALET KOMİSYONLARINA BAĞLI MERKEZ VEYA MÜLHAKAT ADLİYELERDEN BİRİNDE İSTİHDAM EDİLEBİLECEK

     İstihdam edilmeye hak kazanan adaylar başvuru yaptıkları adalet komisyonlarına bağlı merkez veya mülhakat adliyelerden birinde istihdam edilebilecek. Adaylar, başvurduğu unvan için istenilen belge, sertifika ve formları sisteme eksiksiz ve tek tek yüklemek suretiyle başvuru işlemlerini tamamlayacak. Yanlış veya eksik belge yüklenmesi nedeniyle doğabilecek hak kayıplarından adaylar sorumlu olacak.

     e-Devlet üzerinde mezuniyet bilgileri bulunmayan adayların başvuru sırasında mağduriyet yaşamamaları için e-Devlet üzerinde yer almayan mezuniyet bilgilerini mezun oldukları eğitim kurumundan güncelleştirmeleri gerekecek.

     Uygulamalı veya sözlü sınava katılmaya hak kazananlar ile sınavın yapılacağı yer ve tarihler ilgili adalet komisyonlarının internet sitesinde ilan edilecek. Sınava katılma hakkını elde edemeyen adaylara herhangi bir bildirimde bulunulmayacak.