Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Memurlar
  • 03.12.2019 11:28
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 03.12.2019 11:28
ABONE OL

ALES sonuç tarihi için geri sayım! ÖSYM 2019 ALES/3 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

ALES sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM tarafından yayımlanan sınav takvimine göre, 17 Kasım'da gerçekleştirilen ALES/3 sınavının Aralık ayı içerisinde açıklanacağı duyuruldu. Yapılan açıklamada sonuçlar için gün verildi. Peki, 2019 ALES/3 sınav sonuçları ne zaman, hangi gün açıklanacak? ALES puan hesaplama nasıl yapılır?

ALES sonuç tarihi için geri sayım!

ALES sınav sonuçları heyecanla bekleniyor. 2019 yılının üçüncü ve son ALES sınavı 17 Kasım'da uygulandı. ÖSYM'nin gerçekleştirdiği sınavın sonuçları için adaylar araştırmalarını sürdürüyor. Yayımlanan sınav takvimine göre sonuçların hangi tarihte açıklanacağı belli oldu. Peki, 2019 ALES/3 sınav sonuçları ne zaman, hangi gün açıklanacak? ALES puan hesaplama nasıl yapılır? İşte detaylar...

ALES/3 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ALES/3 sonuçları 12 Aralık 2019 tarihinde açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U.Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.trinternet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebilecekler.

Sonuç bilgileri, Türkçe ve İngilizce olacak. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacak.

ALES puan hesaplama nasıl yapılır? Detaylar için bir sonraki sayfaya geçiniz...

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

ALES HAKKINDA

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca,

* yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,

* ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

* yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde

ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.