Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Memurlar
  • 30.08.2019 12:06
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 13.09.2019 15:48
ABONE OL

TYP başvuruları ne zaman başlayacak?

TYP (Toplum Yararına Programlar) kapsamında İŞKUR TYP başvuru tarihi ve alımlar merak ediliyor. İŞKUR'un en çok rağbet gören TYP programı sayesinde her yıl binlerce kişi geçici iş sahibi oluyor. Gözler şimdi TYP başvuru tarihlerine çevrildi. İŞKUR'dan yapılacak açıklama yakından takip ediliyor. Ancak henüz başvuru tarihlerine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

İŞKUR TYP başvuruları ne zaman başlayacak?

İŞKUR TYP başvuru tarihi merak ediliyor. Henüz başvuru tarihi ile ilgili İŞKUR'dan açıklama gelmedi. Ancak Toplum Yararına Programlar kapsamında 275 kişinin istihdam edileceği duyuruldu. Adana Yüreğir'de istihdam edilecek 275 kişi başvurularını internet ortamında gerçekleştirecek. İşte detaylar...

2019 İŞKUR TYP BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Gözler şimdi TYP başvuru tarihlerine çevrildi. İŞKUR'dan yapılacak açıklama yakından takip ediliyor. Ancak henüz başvuru tarihlerine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

TYP İŞ İLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

İŞKUR TYP BAŞVURU ŞARTLARI

18 yaşını tamamlamış olmak.

Kuruma kayıtlı işsiz olmak.

Açıköğretim ya da açık lise öğrencileri hariç, öğrenci olmamak.

Emekli ve malul aylığı almıyor olmak

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

Noter kurası yöntemi,
Liste yöntemi,
Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste'ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

TYP'nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.
2017 yılında, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ''başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP'lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği'' ve ''ADNKS'ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP'ye katılamayacağı'' yönünde de düzenlemeler getirilmiştir..