Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Memurlar
 • 13.06.2019 10:01
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 13.06.2019 10:01
ABONE OL

açıklandı mı? 2019 tercihleri nereden açıklanacak?

için geri sayım başladı. ÖSYM tarafından MSÜ sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar tercih işlemlerini gerçekleştirdi. Yayınlanan takvimde sonuçların 13 Haziran'da açıklanacağı işaret ediyordu. Peki, ? 2019 tercihleri nereden açıklanacak?

MSÜ tercih sonuçları açıklandı mı?

MSÜ tercihleri saat kaçta açıklanacak? Milli Savunma Üniversitesi tarafından 29 Nisan - 17 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen tercih işlemlerini yapan binlerce askeri personel adayı, sonuçlar için heyecanlı bekleyişini sürdürüyor. Gözler bakanlık tarafından gelecek müjdeli haber çevrildi. Sonuçlarını merak eden, adaylar bakanlığın resmi internet adresine akın etmeye başladı. Peki, MSÜ tercih sonuçları açıklandı mı? 2019 MSÜ tercihleri nereden açıklanacak? İşte ayrıntılar...

MSÜ TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

2019 MSÜ tercih sonuçları henüz açıklanmadı. Sonuçların 13 Haziran'da öğle vakitlerine doğru açıklanması bekleniyor. MSÜ tercih sonuçları açıklanır açıklanmaz haberimizin içeriğinde yer alacak.

Sonuçlar, https://personeltemin.msb.gov.tr/ internet adresi üzerinden erişime açılacak.

PUAN TÜRLERİ

2'nci seçim aşamalarına çağrı yapılacak puan türleri;

KHO
2019-MSÜ Sayısal Puanı
2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı

DHO
2019-MSÜ Sayısal Puanı

HHO
2019-MSÜ Sayısal Puanı

Kara Asb. MYO
2019-MSÜ Sayısal Puanı
2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
2019-MSÜ Sözel Puanı
2019-MSÜ Genel Puanı

Deniz Asb. MYO
2019-MSÜ Sayısal Puanı
2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
2019-MSÜ Sözel Puanı
2019-MSÜ Genel Puanı

Hava Asb. MYO
2019-MSÜ Sayısal Puanı
2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı
2019-MSÜ Sözel Puanı
2019-MSÜ Genel Puanı

Bando Asb. MYO
2019-MSÜ Puan Türlerinden Adayın Aldığı En Yüksek Puan

Okul türüne göre belirlenen taban puanlar ve adayların ilgili 2019-MSÜ puan türündeki sırasına göre 2'nci Seçim aşamalarına çağrılması ile ilgili bilgilendirme https://www.personeltemin.msb.gov.trgenel ağ adresinden yapılacak olup sınav çağrıları 13 Haziran 2019 tarihinde MSB Personel Temin Dairesi Başkanlığınca https://www.personeltemin.msb.gov.tr adresinden yapılacak.

YERLEŞTİRMELER NASIL OLACAK?
Yerleştirmede Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları kendi içinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Harp Okullarına yerleştirilen adayların MYO tercihleri dikkate alınmayacak ve MYO için aynı adaya yerleştirme yapılmayacaktır.

Yerleştirme işlemlerinin ilk bölümünde (yerleştirme işlemlerinin son 5 gününe kadar) adaylar puanlarına göre öncelikli tercihlerine yerleşecektir.Ek yerleştirmede yerleştirilecek adaylar Okullarda kontenjan açığı kalması durumunda yerleştirme işlemlerinin ikinci bölümünde (yerleştirme işlemlerinin son 5 günü) yerleştirilirler. İkinci bölümde yerleştirmeye hak kazanan adaylar ilgili okullar tarafından bildirilen ihtiyaç sayısına, ihtiyaç bildirme önceliğine ve aday değerlendirme puan sıralamasına göre yerleştirilirler. Bu yerleştirmede adayın ilgili okuldaki başarı sıralaması dikkate alınır tercih önceliği dikkate alınmaz.

   2'NCİ SEÇİM AŞAMALARI KAÇ GÜN SÜRÜYOR?

   * 2'nci seçim aşamaları, sağlık raporu bölümü hariç olmak üzere;

   a. Hava Harp Okulu adayları için birinci gün Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün Psikomotor Testi, üçüncü gün mülakat sınavları yapılacak şekilde 3 gün,

   b. Diğer Okulların adayları için birinci gün Evrak Kontrol, Kişilik Değerlendirme Testi, Fiziki Değerlendirme, Fiziki Yeterlilik Testi (FYT), ikinci gün mülakat sınavları ile Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (sadece Bando Astsubay Meslek Yüksekokulları için) yapılacak şekilde 2 gün sürecektir.

   ADAY DEĞERLENDİRME PUANI (ADP) NEDİR?

   Adaylar ADP'na göre tercih öncelikleri dikkate alınarak yerleştirilecektir. Aday Değerlendirme Puanı;

   a) Üniversite Sınavı Puanı: Harp Okulları için 2019-YKS (OrtaÖğretim Başarı Puanı Eklenmemiş), Astsubay Meslek Yüksekokulları için 2019-TYT (Orta Öğretim Başarı Puanı Eklenmemiş), puanı,

   b) Fiziki Yeterlilik Testi Puanı,

   c) Müzik Yeteneği ve Müzik Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Puanı (Sadece Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu Adayları için),

   ç) Mülakat Puanından oluşmaktadır.

   MSÜ NEDİR?

   Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak, 31 Temmuz 2016'da kurulan askeri yükseköğretim kurumu MSÜ, gençleri vatan savunmasında hizmet için ve prestijli bir gelecek için yetiştirmeyi hedefliyor. MSÜ, harp okulları, meslek yüksekokulları ve enstitülerden oluşuyor.