Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Memurlar
  • 28.03.2019 12:02
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.03.2019 12:02
ABONE OL

'dan binlerce ilkokul mezununa iş müjdesi! İŞKUR TYP ilanları başvuru şartları neler?

TYP ilanlarına nasıl başvurulur? Binlerce iş arayan vatandaş İŞKUR'da yayınlanan TYP ilanları sonrası bu sorunun yanıtını aramaya başladı. İŞKUR üzerinden yayınlanan ilanlar ile iş sahibi olma hayali kuran vatandaşlar başvuru şartlarını merak ediyor. İŞKUR TYP ilanları başvuru şartları neler? İŞKUR TYP ilanlarına kimler başvurabilir? İŞKUR TYP ilanlarına nasıl başvurulur? İşte detaylar...

İŞKUR'da yayınlanan iş ilanları binlerce iş arayan vatandaşa umut olmaya devam ediyor. İŞKUR bugüne kadar yaklaşık 8 milyon vatandaşa istihdam imkanı sağladı. İŞKUR TYP kapsamında yaklaşık 7 bin yeni personel de aranmaya başladı. Peki İŞKUR TYP ilanları başvuru şartları neler? İŞKUR TYP ilanlarına kimler başvurabilir? İŞKUR TYP ilanlarına nasıl başvurulur? İşte detaylar...

İŞKUR TYP KAPSAMINDA ALIMLAR HANGİ İLLERDEN YAPILACAK?
İŞKUR'un TYP kapsamında yayımladığı ilanlara göre, istihdam edilecek adayların aşağıdaki şehirlerden birinde ikamet etmeleri gerekmektedir. İşte o iller:

- İstanbul,
- Afyonkarahisar,
- Bayburt,
- Tekirdağ,
- Denizli,
- Kahramanmaraş,
- Kars,
- Edirne,
- Konya

TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR?
İşsizliğin fazla olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

İŞKUR TYP BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?
- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
- 18 yaşını tamamlamış olmak,
- Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,
- Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),
- TYP'den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak
- İş gücünün ikamet edilen şehirde olması gerekir.

İŞKUR TYP MAAŞI NE KADAR?
İŞKUR'un TYP programında istihdam edilen personeline aylık, asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmaktadır.Bunun yanında vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri vardır.

İŞKUR TYP ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADAR?
Toplum yararına Program (TYP) uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır.

İŞKUR TYP'YE BAŞVURU YAPILAMAYACAK DURUMLAR NELER?
- Mazeretsiz olarak TYP'den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz.
- İŞKUR tarafından düzenlenen TYP dışında bir program ya da kurstan yararlanmış olan işsiz, 6 ay geçmeden TYP'ye başvuramaz.
- Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP'ye başvuramaz.
- Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP'den de yararlanamaz.
- Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP'ye tekrar katılamaz.

İŞKUR TYP BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?
İŞKUR tarafından alımları yapılacak olan söz konusu pozisyonlara başvuru yapacak adayların ilk olarak İŞKUR'a kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Daha sonra yukarıdaki başvuru şartlarını taşıyan adaylar BURAYA tıkladıktan sonra açılan sayfadaki sol üst köşede yer alan ''ARA'' butonuna bastıktan sonra ilanları görebilir ve başvuru işlemini gerçekleştirebilir.