Bugünkü
Takvim

12 bin yıllık mesleği öğretiyorlar

nde (HRÜ) eğitim gören bir grup öğrenci, geçmişi 12 bin yıl öncesine dayanan "Göbeklitepe "ni öğreniyor.

  • Kültür-Sanat
  • 23.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 23.02.2015 15:39
ABONE OL
12 bin yıllık mesleği öğretiyorlar
Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen "Göbeklitepe", Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes iş birliğinde hazırlanan "Gelecek Turizmde Projesi" kapsamında desteklenme kararı alındı. Bu çerçevede HRÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nde eğitim gören 15 öğrenciye "Göbeklitepe " verilmeye başlandı.

Şanlıurfa Valiliği ile Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının desteklediği kurs aracılığıyla, geçmişi 12 bin yıl öncesine dayanan taş işçiliğini gelecek kuşaklara aktarılması ve bölge ekonomisine katkı sunulması hedefleniyor.

Geleneksel ve kültürel miras olan taş işçiliğinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlayarak gençlere yeni iş alanları oluşturmasına vesile olacak bu çalışmanın, turizm sektörüne de katkı sunması bekleniyor.

Göbeklitepe, bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmıştı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.