Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Kültür-Sanat
  • 08.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 08.02.2015 14:49
ABONE OL

"" inin galası yapıldı

Paralel örgüt lideri Fetullah Gülen ve hareketinin "" yapılanmalarıyla ilişkisini konu alan "" inin galası 'da gerçekleştirildi.

The Gulen belgeselinin galası yapıldı
Fetullah Gülen ve hareketinin CIA ve NATO şemsiyesi altında kurulduğu söylenen kontrgerilla yapılanmalarıyla ilişkisini konu alan "" inin galası 'da yapıldı.

Yönetmenliğini Serkan Koç'un yaptığı belgeselin galası, Gülen'in yaşadığı çiftliğin bulunduğu Saylorsburg kasabası yakınlarındaki "Gap Theater" adlı sinema salonunda düzenlendi.

"Bir Projesi" alt başlığıyla yayınlanan belgesel, Gülen'in kamuoyuna yansımamış konuşmalarını, faaliyetleriyle ilgili çeşitli yıllarda basında yer almış bilgileri ve uzmanlarla yapılan mülakatları bir araya getiriyor.

Gülen'in, CIA rehberliğinde ABD çıkarları için faaliyet yürüttüğü iddiası

Wayne Madsen ve William Engdahl gibi ünlü araştırmacı gazetecilerle yapılan mülakatları da içeren belgesel, Fetullah Gülen'in Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) rehberliğinde, başta Orta Asya olmak üzere çeşitli bölgelerde ABD çıkarları için faaliyet yürüttüğü iddialarını ele alıyor.

Belgesel ayrıca, Gülen'in kendi hareketine mensup kişileri devlet içinde yapılanmaya teşvik ettiği konuşmalarından birçok bölüm içeriyor.

Gösterimin ardından düzenlenen panelde izleyicilere hitap eden Koç, belgeselin yapımına üç yıl önce başladığını ve çıkış noktasının Fetullah Gülen isminin "arkasındaki esas kuvvet"in ne olduğu sorusu olduğunu belirtti.

"Bu film bir takım duyumlar ya da mantık yürütmeleriyle hazırlanmış bir film değil" diye konuşan Koç, belgeselin Gülen hareketinin faaliyetlerini incelemek için gittikleri ülkelerden ve Türkiye'den elde ettikleri bulgular üzerine kurgulanmış bir yapım olduğunu vurguladı.

"The Gulen" belgeseli pazar günü New York'ta bulunan "Anthology Film Archives" sinema merkezinde gösterilecek.