Bugünkü
Takvim
  • Kültür-Sanat
  • 22.10.2014 17:44
  • Son Güncelleme: 22.10.2014 17:44

Bakanlıktan 'a

, 'nın talimatıyla konserlerinin iptal edildiği bilgisini paylaşmış, hükümete tepki göstermişti. Bakanlık bir açıklama yaparak Say'ı yalanladı.

Bakanlıktan Fazıl Say'a yalanlama
Piyanist bakanlığın, kendisinin konserinin de bulunduğu programın, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) programından çıkarıldığını iddia ederek hükümete tepki göstermişti. Fazıl Say'ın 1 konserinin programda yer aldığı, ancak kendisinin konserleri iptal edilmiş bir sanatçı gibi görünmesini sağlayarak PR çalışması yaptığı ortaya çıktı.

BAKANLIKTAN YALANLAMA GELDİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Haluk Dursun, Bakanlığın sanatçı Fazıl Say'a sansür uyguladığı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın (CSO) 2014-2015 sanat sezonu programından çıkarıldığı iddialarıyla ilgili, "Sanatçımız Fazıl Say, Kültür ve Turizm Bakanlığının çok takdir ettiği, daha önce birçok eserini sahnelediği ve bundan sonra da eserlerini sahnelemeye devam edeceği bir sanatçıdır" dedi.

Özellikle sanatçılarla Bakanlığın karşı karşıya getirildiğini, bunun çok yanlış ve vahim bir durum olduğunu vurgulayan Dursun, bu yanlışlığın düzeltilmesi için de açıklama yapma gereği duyduğunu söyledi.

1 KONSER FAZIL SAY'A YETMEDİ
Dursun, "Sanatçımız Fazıl Say, Kültür ve Turizm Bakanlığının çok takdir ettiği, daha önce birçok eserini sahnelediği ve bundan sonra da eserlerini sahnelemeye devam edeceği bir sanatçıdır. Bu konuda herhangi bir karışıklık, herhangi bir eksik bilgiye lüzum olmayacak şekilde açıklamayı yapıyorum. 2015 yılında mayıs ayında programa girmiş olan İstanbul'da bir eserinin sahneleneceği daha önceden bilinip ilan edildiği halde sanki yokmuş gibi sanki bir yasak ve sansür getirilmiş gibi bir ifade, yanlış bilgilendirme şu anda yapıldığını gözlemlemekteyiz" diye konuştu.

Sadece bir sanatçının her sene aynı sayıda eserlerinin sahneleneceğine dair bir teminat da böyle bir öngörü de yapılmasının söz konusu olamayacağını ifade eden Dursun, "Bazen hiç eseri sahnelenmez, bazen bir bazen iki bazen üç eser sahnelenebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Dursun, Say'ın, "Haremde 1001 Gece" eserinin İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) programında olduğunu açıkladı. Sansürün asla söz konusu olmadığına dikkati çeken Dursun, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği için üzüldüklerini, konuya ilişkin kendilerinden doğrudan bilgi alınmadan bazı varsayımlarla, duyumlar sonucunda böyle bir durumun ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

seda seda

fazil say bol bol konservermeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 27.10.2014 20:15
ibrahim ibrahim

bir konser için kaç dolar almaktadır "BU SANATÇI"

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 26.10.2014 00:43
ismail efe ismail efe

avrupaya gidip kendini üstün gören kişinin.idolojiye boğulmuş böyle kişilerin sanat ve sanatçılığına saygı duymuyorum.kendi görüş ve idolojilerinden başkasına hoş görüyle bakamayanlar büyük sanatçı olamaz.fazıl say sol görüşlü birisi olmasaydı asla bir değeri olmazdı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 24.10.2014 23:42
göktug alp göktug alp

ya bu fazıl kendini ne sanıyor.Fazıl sen adam olsan zırt pırt hükümetle devletle dalaşıyorsan konser talep etmezsin.Hatta sana böyle bir talep gelirse de reddedersin.Hem demediğini bırakma hem de bana konser vermiyorlar diye zırla.Yok öyle şey fazıllll.Git olum fazıl.Adamı hasta etme.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 24.10.2014 11:53
gerçekçi gerçekçi

yav allahı tanımayanı biz mi tanıyalım hadi olum sen en iyisi gavur memleketlere git orda dünyalıklara show yap

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır2
cevapla 24.10.2014 09:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.