Bugünkü
Takvim

Kumandan 17 Mayıs'ta izleyici ile buluşuyor

Fahrettin Paşa'nın Medine müdafaasını anlatan Kumandan / Medine Müdafii Fahrettin Paşa oyunu seyirci ile buluşuyor.

  • Kültür-Sanat
  • 16.05.2012 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 16.05.2012 12:58
ABONE OL
Kumandan geliyor!
Kumandan / Medine Müdafii Fahrettin Paşa isimli oyun 17 Mayıs 2012 tarihinde seyirciyle buluşuyor.

KIZGIN KUMLARDA AMANSIZ MÜCADELE
Birinci Dünya Savaşı'nda sayısız cephede mücadele veren Osmanlı'nın bu topraklardan çekilişi, çok sayıda hüzünlü hatırayı barındırıyor. Bunlardan biri de Hicaz cephesinde mücadele veren Fahrettin Paşa'nın Medine müdafaası. Medine'yi savunmak için görevlendirilen Fahrettin Paşa'nın bu hengame içerisinde şehri teslim etmemek için gösterdiği büyük gayret, sadece bir kumandanın değil, sıradan bir insanın bile tahammül etmekte zorlanacağı sonuçlar doğurdu. Dünya ile irtibatı kesilen bir ordunun kızgın kumlarda verdiği mücadele; sadece düşmana karşı değil, aynı zamanda açlığa, susuzluğa ve amansız sıcağa karşı verilmiş bir mücadele olarak tarihe geçti.


MEDİNE ÇÖLLERİNDE İMAN
Karnını doyurmak için günlerce çekirge yemek zorunda kalan Mehmetçiğin bu hazin hikayesi, Fahrettin Paşa'nın nezdinde, tarihimizin altın sayfalarından birini oluşturuyor. Ne ki Fahrettin Paşa'nın bütün bu zaafiyetlere karşı gösterdiği direnç, Medine'yi teslim etmek zorunda bırakılmasına engel olamamış, üç kıtada at koşturan bir ordunun kumandanı, iş peygamber toprağını teslim etmeye gelince, bütün askeri teamülleri bir yana bırakıp Medine çöllerinde iman ve aksiyonun tek neferi olarak kalmıştı. Öyle ki onun, şehrin kudsiyeti ile kurduğu bu duygusal rabıta, kendi askerlerince tutuklanmasına ve yaka paça İngilizlere teslim edilmesine neden oldu.

3 YILDA HAZIRLANDI
İşte bu büyük destansı olay bir tiyatro oyunu olarak İstanbul'da sahnelenecek.
İleti Medya tarafından hazırlanan, senaryosunu Yusuf Akçay'ın yazdığı, yönetmenliğini Kenan Korkmaz'ın üstlendiği "Kumandan / Medine Müdafii Fahrettin Paşa" isimli oyun, seyirciyle buluşuyor. Hazırlık çalışmaları üç yıl süren oyunun gala gösterimi, 17 Mayıs 2012 tarihinde Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi'nde saat 20:00'da gerçekleşecektir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.