Bugünkü
Takvim

Camii'ne de gökdelen gölgesi düştü

'un tarihi siluetine tecavüz eden Zeytinburnu'ndaki gökdelenlerin ne olacağı tartışılırken Cami cemaati de tepelerinde dikilen gökdelene isyan etti.

  • Kültür-Sanat
  • 24.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 24.09.2011 15:43
ABONE OL
Şişli Camii'ne de gökdelen gölgesi düştü
Akşam'ın haberine göre, gökdelen inşaatların gölgesinde başlayan tartışma 'ye taşındı. Zeytinburnu'nda yapılan üç gökdelenin Sultanahmet Camii'nin siluetini etkilemesi konuşulurken bu kez de aynı dertten Şişli'nin simgesi cami muzdarip oldu. Daha önce halk pazarı olarak kullanılan Karagözyan Ermeni Vakfı'na ait 6.5 dönümlük araziye otel ve rezidans yapılmaya başlandı. Abide-i Hürriyet Caddesi kenarında bulunan binalarda kat sınırı 6'yı geçmezken eski hakim olan ve bir dönem AK Parti meclisi üyeliği de yapan Mehmet Uyanoğlu'nun yaptığı inşaat yükseldikçe yükseldi, 40 kata ulaştı. Şişli Camii inşaatın gölgesinde kayboldu.

GÖĞÜ DEĞİL TARİHİ DELİYOR

Druma tepki gösteren CHP'li Belediye Meclis Üyesi Dursun Çaltı savcılığın yolunu tutu. Çaltı, Cami ve Şişli'nin 1950'de çekilmiş fotoğraflarının yanına devam eden inşaatın fotoğraflarını da ekleyip suç duyurusunda bulundu. Çaltı 'Gökdelen, tarihi Şişli Camii'nin ve genel olarak 'un siluetini bozan, tarihi dokuya aykırı ve tabiri caizse Şişli'nin kalbine saplanmış bir hançer gibi duran bir yapı' dedi. İlgililer hakkında işlem yapılmasını ve Belediye Başkanının görevden uzaklaştırılmasını talep etti.

SAVCILIKTAN SİLÜET SORUŞTURMASI


Dilekçe üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Şişli'de silüet soruşturması başlattı. Suç duyurusunda bulunan Çaltı 'Bu konuyu meclis gündemine de taşıdım. Ben savcılığın Şişli'nin kalbine hançer saplayanlar hakkında gerekli işlemleri yapacağını düşünüyorum. İlçede yapılanlar bir imar cinayetidir. Talebim inşaatın fazla katlarının yıkılması ve caminin silüetinin belirgin hale getirilmesi' dedi.

PAZARCILAR TAHLİYE EDİLDİ

Şişli'nin merkezinde yer alan 6 bin 500 metrekare arazi daha önce Halk Pazarı olarak kullanılıyordu. Pazarcılar tahliye edilip arazide inşaat yapılmaya başlandı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.