Lisede uygunsuz kıyafet gerginliği! Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den flaş açıklama: "Gerekli incelemeleri yaptırıyoruz"

Son dakika haberi! Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yıllık değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin, son günlerde sosyal medyada yayılan uygunsuz kıyafet iddiasıyla ilgili de konuştu. Tekin, "Gerekli incelemeleri yaptırıyoruz. Yaşanmasını arzu etmediğimiz bir olaydı, inceleniyor. Konuları araştırmadan gündeme getirme hakkı yok." dedi.

Giriş Tarihi 14 Haziran 2024, 11:00 Güncelleme 14 Haziran 2024, 11:27
Lisede uygunsuz kıyafet gerginliği! Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den flaş açıklama: Gerekli incelemeleri yaptırıyoruz

İÇİNDEKİLER

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yıllık değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.

GEREKLİ İNCELEMELERİ YAPTIRIYORUZ
Bakan Tekin, son günlerde sosyal medyada yayılan uygunsuz kıyafet iddiasıyla ilgili de konuştu.

Tekin, "Gerekli incelemeleri yaptırıyoruz. Yaşanmasını arzu etmediğimiz bir olaydı, inceleniyor. Konuları araştırmadan gündeme getirme hakkı yok." dedi.

Bakan Tekin'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Otizmli çocuğumuzla ilgili olay yaşadık. Öğretmeni linç ettiniz ama buna hakkınız var mı? Araştırmadan öğretmen arkadaşımıza bunu yapmaya hakkınız var mı? Olayın detayına baktığımızda öğretmen arkadaşımız bütün öğretim yılı boyunca ilgilendiğini görüyoruz. Tüm öğretmenlerimiz zan altında bırakılıyor. Bakan olarak bunun sosyal medya, sivil toplum olarak herkesi sorumlu davranmaya davet ediyorum. Bu tür istenmeyen olaylarda iyi niyetli yaklaşımla bakanlığımızın, müdürlüklerimizin haberdar olması gerek. Bunun çözümünü aramadan doğrudan medyatik hale getirilmesi basın etiği açısından da toplumsal etik açısından da doğru değil.

İKİ KATI MİSAFİRLE GELMEK İSTİYOR
Mezuniyet törenine törenin alanı kadar bir kontenjan veriliyor. Kimle geleceksin diye soruluyor. Bir kapasitemiz var, bu kadar kişiyi misafir edebiliriz deniyor. Listede ismi olmayan arkadaşımız iki katı misafirle gelmek istiyor. Yer kalırsa sizleri alır siyerek tartışma başlıyor. Bu olay duyulunca ilçe milli eğitim müdürlüğümüz 7-8 dakikada olay yerine intikal edip çocukların mezuniyet törenine katılması sağlanıyor. İhmali olan kişilerle ilgili incelemeleri yapacağız. Yeterince mevzunun detayı araştırılmadan birileri toplum nezdinde öğretmen arkadaşlarımızı idareci arkadaşlarımızı linç ediyor. Emeklerine saygısızlık olarak görüyorum.

DEVAMSIZLIK AFFI ÇIKACAK MI?
Sınıf tekrarı ile ilgili okullarımızda bu anlamdaki işlemler tamamlanmadı. Bayram sonrası net rakamları göreceğiz. Genel olarak bakıldığında marjinal tablo ile karşı karşıya değiliz. Sınıf tekrarını niye yaptık; her ay resmi olarak ilan ettiğimiz öğretmen buluşmaları yaptık. Her ay minimum okullarda 15-20 öğretmenle toplantı yatık. Öğretmenlerimizin emeklerinin karşılığının alınabilmesi, ,itibarlarının korunması açısından tedbirlerdi. Öğrenci açısından başarının artırılması için alınan tedbirdi. 9. sınıflar üzerinden yürütülen spekülasyonlar doğru değil. 12. sınıflar açısından çocuklarımızın üniversite hazırlık anlamında en çok faydalanacakları alanın bizim okullarımız olduğuna inanıyoruz. Kaçak eğitim veren kurslarda ya da farklı yapıların kurslarında eğitim öğretim adı altında sınav hazırlık kursu almasını istemiyoruz. Öğretmenlerimiz ile bu süreci geçirmesini istiyoruz. ÖSYM ile sağlıklı süreç yürütüyoruz. Yarıya yakını öğretmenlerimiz tarafından hazırlanacak şekilde havuz oluşturuldu. ÖSYM başkanı ile de konuştuk. Sınav için çıkan soruların tamamı bizim müfredatımız odaklı. Bunu sağlamak için de başka tedbirler almıştık. Devam için aldığımız kararın gerekçesi buydu. Herhangi bir af ya da düzenleme düşünmüyoruz devamsızlıkla ilgili. Çocuklarımız inşallah bu düzene alışacaklar ve daha fazla okulda vakit geçirecekler.

Açıköğretim örgün öğretim dışına çıkmış, insani nedenlerle örgün öğretim alamayacak olan çocukları yönlendirdiğimiz mekanizma. Biz çocuklarımızın örgün öğretime gelip bizim öğretmenlerimizden eğitim almasını istiyoruz. Normale döndük aslında.

NE OLMUŞTU?
Gebze ilçesine bağlı Kirazpınar Mahallesi'nde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi'nde geçtiğimiz günlerde öğrenciler için okul yönetimi tarafından bahçede mezuniyet töreni düzenlendi. İddiaya göre tören öncesi, okulun oluşturduğu 'Mezuniyet Komisyonu' tarafından velilere, 'Veli izin onay formu' gönderildi. Formda, 'Milli Manevi değerlere, kılık kıyafet yönetmenliğindeki temel sınırlandırmalara (Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez. Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, kısa pantolon koluz gömlek ve tişört giyemez. Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz' ifadeleri yer alırken, velilerin imzalaması istendi.

KIZ ÖĞRENCİLER KIYAFETLERİ YÜZÜNDEN TÖRENE ALINMADI İDDİASI
Akşam saatlerinde düzenlenen mezuniyet töreni öncesi bazı kız öğrencilerin yönetmeliğe aykırı kıyafetler giydikleri gerekçesiyle törene alınmadığı iddia edildi. Öğrencilere kapı kapatılırken, bazı veliler ve öğrenciler, okul yönetimine tepki gösterdi. Veliler ve okul yönetimi arasında tartışma çıktı. Yaşanan gerginlik üzerine yapılan ihbarla okula jandarma ekibi sevk edildi.

Bir veli, "Öğrenciler açık olduğu için maalesef içeriye alınmıyor" derken, başka bir veli ise "Benim çocuklarım eşitlik haklarını sonuna kadar kullanabilirler. Ama bir İmam Hatip Okulu ise kılık kıyafet yönetmenliğinde, başörtü değil de açık vesaire ise tabii ki bu şekilde giremezler. Ama normal bir okulda, Fen Lisesi'nde, Anadolu Lisesi'nde çocuklar çok abartıya kaçmayacak şekilde istediklerini giyebilirler. Bu çocukların anne- babası yanındayken, bu şekilde bekletmek ne kadar doğru" dedi. Bir öğrenci ise giydiği kıyafeti göstererek "Bu elbisemden dolayı beni almadılar" dedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ GELDİ ÖĞRENCİLER ALINDI
Olayın bildirilmesi üzerine Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, okula geldi. Doğan'ın veliler ve öğrencilerle konuştuktan sonra tüm öğrenciler içeri alarak, mezuniyet törenine katılmalarına izin verdi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN