Bugünkü
Takvim

Lisede yeni dönem

Bakan , lisedeki yeni eğitim modelini açıkladı: 9. sınıfta ders sayısı 8’e, 10 ve 11. sınıfta 9’a, 12. sınıfta ise 7’ye düşürülecek. 2024’te üniversite sınavı değişecek.

Lisede yeni dönem

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen "Lisede Ne Yaptık?/Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı"na katıldı. Burada yaptığı konuşmada lisedekiyeni eğitim modelini anlattı. Eylül 2020'den itibaren 9. sınıftan başlayarak uygulanacak olan yeni ortaöğretim modeli şu şekilde hazırlandı:

9. sınıfta olan ders sayısı 8'e, 10. sınıfta 15-16 olan ders sayısı 9'a, 11. sınıfta olan ders sayısı 9'a, 12. sınıfta 12-15 olan ders sayısı 7'ye düşürüldü. Ders sayılarını niye azaltıyoruz? Bir çocuğun 15-16 dersi anlaması ve bunu içselleştirmesi mümkün olmuyor. Bu sistemin ilk sınavı 2024 yılında olacak. Yani yeni başlayan sistemde yeni sınav denilen şey, 2024 yılına denk geliyor

HAYAL-ETKİNLİK YAŞAM temalarında çalışmalarla değerlendirilmek üzere kısa adı HEY olan haftalık 5 saatlik zaman dilimleri planlandı. Bu zamanlarda öğrencilerin tasarım ve uygulama becerilerini geliştirecek etkinlikler yapmaları ve toplumsal fayda çalışmalarıyla yaşamla ilişki kurmaları hedefleniyor.

11 ve 12. sınıflarda zorunlu hale gelen 'Bilgi Kuramı' dersiyle, bilgilerin nasıl elde edildiğinin sorgulanması sağlanacak. Tüm akademik derslerin de ilişkilendirilmesi ve sorgu temelli bir bakış açısının edinilmesi amaçlanıyor.

Öğrencilerin lise dönemi boyunca kendilerini tanımaları ve yaşamın diğer aşamalarını daha etkili yönetmelerini sağlamak üzere her okula Kariyer Ofisleri kurulacak.

Lisenin 12. sınıfı ise öğrencilerin bir anlamda tercihlerini, planladıkları kariyerlerine uygun ders seçimiyle yapacakları bir sınıf düzeyi olarak düşünüldü.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.