Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.09.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 11.09.2018 04:48
ABONE OL

İnsansız savaş uçağı 2023 öncesi hazır!

Baykar’ın Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “İnsansız savaş uçağını inşallah 2023 öncesi, 1.5 ton yük taşıyabilen daha stratejik görevler yapan insansız hava aracını da inşallah 2019’da uçuracağız” dedi

İnsansız savaş uçağı 2023 öncesi hazır!

Türk savunma sanayisinin geliştirdiği milli İHA ve SİHA'lar (Silahlı İnsansız Hava Aracı'nı) güvenlik güçlerine büyük katkı sağlıyor. Türkiye, son yıllarda envantere katılan İHA ve SİHA'larla hava sahasını kontrol eden en etkin ülkelerden biri haline geldi. TSK, taktik ve operatif sınıfta gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir düzeydeki İHA ve SİHA'lar sayesinde terör örgütüne ait belirlediği hedefleri imha ediyor.

İnsansız savaş uçağı 2023 öncesi hazır!

İnsansız Hava Araçları (İHA) sistemleri geliştirici ve üreticisi Baykar'ın Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Baykar'ın merkezinde müjdeyi verdi. İnsansız savaş uçağının ne zaman kullanılacağı ile ilgili Bayraktar, "İnsansız savaş uçağını inşallah 2023 öncesi ve 1.5 ton yük taşıyabilen daha stratejik görevler yapan insansız hava aracını da inşallah 2019'da uçuracağız. Türkiye SİHA da satmaya başladı. 2012'de minilerini satmıştık. Büyükleri gitmeye başladı. Katar, Ukrayna olmak üzere 3-4 yer var" dedi.

İnsansız savaş uçağı 2023 öncesi hazır!

ÜÇ YILIM GÜNEYDOĞU'DA GEÇTİ

Terör olaylarının son iki yılda azalmasında İHA'ların büyük katkı sağladığını dile getiren Bayraktar, "Ne insansız hava araçlarını ne de mühimmatlarını bize dışarıdan vermiyorlardı" dedi ve ekledi: "Terörü bitirmek istemiyorlardı. Son iki senedir terör olayları çok azaldı, niye çünkü insansız hava araçları çok etkili kullanılıyor. 58 tanesi Bayraktar'dan. Şu an biz konuşurken de 15 tanesi havada.

İnsansız savaş uçağı 2023 öncesi hazır!

Bu sayı gitgide artacak, 50 olacak. İnsansız hava araçlarını da teslim ettiğimizde iş bitmiyor. Eğitimlerini de biz veriyoruz. Benim üç senem ekiple beraber Güneydoğu'da geçti.

İnsansız savaş uçağı 2023 öncesi hazır!

Afrin operasyonunda da çok özel teknolojilerle donatılan İHA'larımız kullanıldı. Bayraktar TB1 kendi sınıfında dünyanın en iyisi. Türkiye kadar terörle mücadele harekatı yapıp bu kadar teknolojiyi kullanan başka ülke yok."

İnsansız savaş uçağı 2023 öncesi hazır!

PARAYLA ÖLÇÜLMEZ BİR KATKI
Baykar'ın üretimiyle Türkiye'nin İHA ithalatı yapmasının önünün kesilmesinin ülkeye maddi katkısının hatırlatılması üzerine Bayraktar, "Bu parayla ölçülmez; ölçülecek olsa milyarlarca dolardır" dedi.

İnsansız savaş uçağı 2023 öncesi hazır!

Baykar'ın akademik bir kurum gibi çalıştığını ifade eden Bayraktar, "Lise çağlarından itibaren çekirdek ekibimizin kadrosu bir yerde çalışmış değil kendi içimizde yetişmiş. Kendi içimizden yetiştiriyoruz" dedi.