Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 28.07.2018 11:39
  • Son Güncelleme: 28.07.2018 11:39

SİHA'lara milli mühimmat ve SOM-J testlerden geçti

Yerli savunma sanayi alanında son yıllarda büyük atılım gerçekleştiren Türkiye, SİHA'lara yeni yerli mühimmat testlerini başarıyla gerçekleştirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ve SOM-J mühimmatlarına yönelik yapılan son testlerin başarıyla sonuçlandığını açıkladı.

​SİHA'LARA ÜÇÜNCÜ YERLİ MÜHİMMAT

TÜBİTAK SAGE'nin öz kaynaklarıyla SİHA'lar için geliştirdiği Bozok mühimmatına ilişkin Bayraktar TB2 araçlarını üreten Baykar ile bir süredir çalışmalar yürütülüyor. Bozok ile yapılan uçuş testlerinin ardından ilk kez atış testi gerçekleştirildi. Bayraktar TB2 ile Saros Körfezi'nde yapılan Bozok atışında hedef başarıyla vuruldu. Bozok'un farklı kabiliyetlerinin testi için gelecek günlerde yeni atış testleri gerçekleştirilecek.

Bozok, Türk savunma sanayisi tarafından geliştirilen üçüncü yerli SİHA mühimmatı olacak.

Bayraktar TB2'ler 2016 yılından bu yana ROKETSAN tarafından geliştirilen MAM-L mühimmatıyla görev yapıyor. SİHA'lar bugüne kadar kullandıkları yüzlerce MAM-L ile hedeflerini etkisiz hale getirdi. SİHA'lar ayrıca bu yıl MAM-C mühimmatlarını kullanmaya başladı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.