• Güncel
  • 07.12.2017
  • Son Güncelleme: 07.12.2017 - 00:25

ABD’ye son uyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs için dünyaya çağrı yaptı. ABD’yi son kez uyardı: Kudüs’ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım, tüm İslam aleminde infiale sebep olacaktır. Bölgede kaosu tetikleyecek bu adımdan vazgeç.

ABD’ye son uyarı
Ankara, dün Ürdün Kralı 2. Abdullah'ı ağırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gelişinde Kral Abdullah'ı makam aracından inerken karşıladı. İki lider daha sonra başbaşa bir görüşme yaptı. Gündemde Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma hamlesi yapan ABD vardı. 2 lider görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yaptı. Kudüs konusunda seferberlik başlatan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

SAHİP ÇIKALIM: Peygamberler şehri Kudüs'ün kutsiyetinin müdafaası ve tarihi statüsünün muhafazası sadece Müslümanlar için değil tüm insanlık için önemli bir görevdir. Bölgemizle birlikte tüm dünyada, vicdanın, adaletin, karşılıklı saygının tesisinin ve sürdürülebilmesinin mihenk taşı, Kudüs'e sahip çıkabilmektir.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Ürdün Kralı Abdullah ile eşi Rania'yı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırladı.

FİLİSTİN'İ YOK SAYAN HER NADIM AĞIR BİR DARBEDİR:
Tarihte, Kudüs'ün özel dini yapısına ve bundan kaynaklanan mahremiyetine saygı duyulmadığında ne kadar acılar çekildiğinin pek çok örneği vardır. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Kudüs'ün merkezinde olduğu bölgede, yeni ve bitip tükenmek bilmeyen bir trajedi yaşanmaya başlanmıştır. Kudüs'te, Filistin'in BM kararlarıyla defalarca tasdik olunmuş haklarını yok sayan her adım, farklı dinlere mensup insanların bir arada yaşama idealine vurulmuş ağır bir darbedir.

FİLİSTİN DEVLETİ'NDEN VAZGEÇİLEMEZ: Bölgedeki huzur ve güvenliğin şartı olarak gördüğümüz 1967 sınırlarında, başkenti Kudüs olan, egemen ve bağımsız Filistin Devleti talebinden vazgeçilebilmesi asla mümkün değildir. Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı, sadece BM kararlarına değil, Kudüs'ün asırlara sâri kadim karakterine de aykırıdır. Dolayısıyla bu adım, uluslararası hukukla birlikte, tarihi ve sosyal gerçeklerin hiçe sayılması anlamına gelmektedir. İsrail'in Kudüs'ü ilhak kararı, bu çerçevede yaptığı tüm işlemler ve uygulamalar nasıl hiçbir zaman kabul görmemişse, bu açıklama da aynı şekilde gerek vicdan, gerek hukuk, gerek tarih önünde hükümsüzdür.


Erdoğan, Kral Abdullah'a Külliye'deki tarihi eserleri gösterdi.


TÜM DÜNYAYA ÇAĞRI: İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, tüm dünyaya bu ve bu tür tüm gayri hukuki adımların karşısında durularak, gelecek nesillerin barış ve güvenliğine sahip çıkılması çağrısında bulunuyorum. Henüz Filistin Devleti'ni tanımamış olan ülkelerin artık bu önemli adımı atmalarının, bölgede aklıselimi ve adaleti ayakta tutacak bir dengenin sağlanabilmesi bakımından zaruri hale geldiğini düşünüyoruz. Bugün, haklı davalarında Filistin halkının ve Kudüslüler'in yanında olmak her dinden, her milletten, her inançtan sağduyu ve vicdan sahibi tüm insanların ortak vazifesidir. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Amerika Birleşik Devletleri'ni bölgede kaosu tetikleyecek bu adımdan vazgeçmeye, İsrail'i de barışa ve huzura katkı sağlayacak politikalar izlemeye davet ediyoruz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT