Bugünkü
Takvim

Tarihe demir kapı

ABONE OL
Tarihe demir kapı
Antalya Aksu'daki 'nde 2 bin yıllık anıt mezarlara demir kapı takılması görenleri şaşırtı. Perge'de 2003'te ortaya çıkartılan 'Medusa' ve 'Okeanos' motifli mozaiklerin bulunduğu oda mezarlar koruma altına alındı. Güvenlik önlemleri kapsamında 2 bin yıllık tarihe sahip oda mezarlara, taşlar delinerek demir kapı takıldı. Arkeolog Nezih Başgelen, "Ülkemizde en önemli sorun bu tip eserlerin arazide ya da bulunduğu yerlerde definecilere karşı korunamaması. Bu açıdan ilgili kurulun böyle bir kapıyı gerekli gördüğü anlaşılmaktadır. Bu eser daha iyi korunan bir alanda olsaydı devrine uygun daha farklı çözüm geliştirilebilirdi" ifadelerini kullandı..Demir kapılar, 2 bin yıllık tarihe sahip anıt mezarların girişindeki taşlar delinerek monte edildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.