Bugünkü
Takvim

ABD'ye ders

İlkokul mezunu Dural, küçükken koyun otlattığı Çatalhöyük’ün kitabını yazdı. ABD’li akademisyenler ise o eseri ders kitabı olarak okutmaya başladı.

ABONE OL
ABD'ye ders
Konyalı ilkokul mezunu Sadrettin Dural (54), dünyaya ders vermeyi başardı. Dural, küçükken koyun otlattığı 9 bin yıllık yerleşim yeri olan Çatalhöyük'te 24 yıl önce bekçilik yaptı. Burada tanıştığı kazı başkanı Prof. Dr. Ian Hodder'den Çatalköyük ile ilgili kurs aldı. Dural, 2007 yılında 'Protecting Çatalhöyük' (Çatalhöyük'ün Bekçisi) adını verdiği bir kitap yazdı. Bu kitap, kazı başkanı Prof. Dr. Hodder aracılığıyla 9 yıl önce ABD'nin Chicago kentinde İngilizce basıldı. Kitabı inceleyen Amerikalı akademisyenler, Binghamton Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nde yardımcı ders kitabı olarak okutmaya başladı. Kitabı ABD'de okutulan Duran ise boş durmadı. Kazı çalışmaları sırasında bekçiliğini yaptığı Çatalhöyük'le ilgili ikinci kitabını çıkardı.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.