Bugünkü
Takvim

Ajanlara izin vermeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan’da ABD’nin vize kararına tepki gösterdi: “Ankara’daki büyükelçinin böyle bir karar alması düşündürücüdür. Bu ajanlar ABD Başkonsolosluğu’na nasıl sızdı? Hiçbir devlet kendisini tehdit edecek bu ajanlara izin vermez.”

ABONE OL
Ajanlara izin vermeyiz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzere önceki gün Sırbistan'a gitti. Dün başkent Belgrad'da Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç tarafından resmi törenle karşılandı. Heyetlerarası görüşme sonrası iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, kendisine yöneltilen soru üzerine ABD'nin vize kararına tepki gösterdi:

ZİYARETİNİ KABUL ETMEDİK
"Bir defa bunu biz başlatmadık. Bu sorunun faili ABD'nin ta kendisidir. Üst düzey yöneticilerinin özellikle Dışişleri Bakanımız'la bir görüşme yapmaması, yadırgadığım bir konudur. Ankara'daki büyükelçinin böyle bir karar alıp, 'Ben bunu devletim adına aldım' demesi düşündürücüdür. Büyükelçi bunu kendi kafasından aldıysa ABD yönetiminin bu büyükelçiyi orada tutmaması gerekir. Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa, biz onu orada bir saniye tutmayız. Türkiye Cumhuriyeti'nin verdiği kararı diplomatik hiçbir yetkisi olmayan bir vatandaşın tespit edilmesi ve yargı ile paylaşılması ve neticede tutuklanmış olması, sonra içeride ikinci bir kişinin daha olması bir defa İstanbul Başkonsolosluğu'nda bir şeylerin döndüğünü gösteriyor. ABD şunu değerlendirmeli: Bu ajanlar buraya nasıl sızdı? Kim bunları buraya soktu? Hiçbir devlet bu tür ajanlara müsaade etmez. Türkiye bir kabile devleti değildir. Asırlara varan bir deneyimimiz vardır. Böyle bir şeye müsaade etmemiz mümkün değildir. ABD Büyükelçisi, veda ziyaretinde bulunuyor, bu büyükelçinin veda ziyaretini kabul etmedik, etmiyoruz. Biz onu ABD'nin Türkiye'deki temsilcisi olarak görmüyoruz." Öte yandan Türkiye'yi örnek aldıklarını dile getiren Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ise şunları kaydetti: "Fetullah Gülen ve yandaşları ile bizim kesinlikle işimiz olamaz. Sırbistan her zaman demokratik yolda alınan kararlara saygı duyacak ve aleyhinde çalışmayacak. Türkiye ile bir ilerleme kaydettik. Sırbistan ekonomisini geliştirecek üretim ve ticareti konuştuk. Başka konulara da değindik. Enerji Bakanlarımız gaz meselesini görüştü. Türkiye'de çok fazla havalimanı yapılıyor, biz de örnek alıyoruz."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sırbistan ziyaretine eşlik eden eşi Emine Erdoğan, TİKA tarafından yaptırılan Belgrad Dragan Filipovic Jusa Çocuk Yurdu'nun açılış törenine katıldı. Programda Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in eşi Tamara Djukanovic açılış kurdelasını kesti.

Hasan AY

kalan karakter 1000

ihsan ihsan

türkiye abd nin mandasımı türkiye yol geçen hanımı ey sen abd ali kıran baş kesenmisin defol gir ortadoğudan buranın halklarını rahat bırak ayırma çarpıştırma katil

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.10.2017 10:21
METİJ METİJ

CAN DÜNDAR vardı CİA AJANLIĞI yaptı yakalandı kaçtı ne çok VATAN HAİNİ var bu ülkede

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.10.2017 08:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.