Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 18.09.2017 Gazete
ABONE OL

15 Temmuz’un 'Kaynağı' Hava Kuvvetleri'nden

raporu : ’cü ’e, Adil Öksüz’ün sivil imam olduğu Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı’ndan 2 milyon dolar ve 7 milyon lira gitti. Son para transferi ise 15 Temmuz’dan sadece 2 gün önce gerçekleşti

15 Temmuz’un 'Kaynağı' Hava Kuvvetleri'nden
'ın hazırladığı 22 Ağustos 2017 tarihli "Sivil İmamlar Raporu", 'cü şirketlerine, Adil Öksüz'ün sivil imamı olduğu Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı'ndan 2 milyon 284 bin dolar ve 7 milyon 62 bin TL aktarıldığını ortaya koydu. 1 milyon 712 bin 109 TL'lik son havale ise 13 Temmuz 2016'da yani darbe girişiminden 2 gün önce yapıldı. SABAH, Maliye Bakanlığı'na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun (MASAK) FETÖ'nün sivil imamları Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Harun Biniş, Hakan Çiçek ve Nurettin Oruç haklarında hazırladığı 22 Ağustos 2017 tarihli rapora ulaştı.

ÇAY OCAĞINDAN PATRONLUĞA
"Çapraz ilişkilendirme" yöntemi ile hazırlanan 49 sayfalık raporun en dikkat çekici bölümünü, FETÖ'nün gelir kaynaklarından Kaynak Holding'in merkezinde olan ve darbe girişiminin planlanmasında Adil Öksüz'den sonra en önemli isim olduğu bilinen Kemal Batmaz'a ilişkin bölüm oluşturdu. MASAK raporuna göre Batmaz'ın ilk çalışma yeri, resmi adı Çağ Öğretim İşletmeleri olan İstanbul'daki Fatih Koleji oldu.
Fetullah Gülen'in karargâh olarak kullandığı bu kolejde Batmaz çay ocağı işletti. Batmaz daha sonra kendisini, FETÖ'nün finansörlerinden Kaynak Holding bünyesindeki Kaynak Dış Ticaret'te buldu. Ardından da Kaynak Kâğıt A.Ş.'nin üst düzey yetkilisi oldu.
Kaynak Holding'de çalışırken, Mehmet Sungur'un sahibi olduğu Gür- Med Medikal firmasının yüzde 12'sini alarak bu kişi ile ortak oldu.

7 YIL ÖNCE BİNİŞ'E PATRON OLDU
Kemal Batmaz, Gür-Med Medikal'in ortağıyken aynı şirketin ortağı olan Cihat Yıldız ile Gürmed Tıbbi ve Teknolojik Sistemler firmasını kurdu. Batmaz bu şirkette, 7 yıl sonra birlikte darbe girişimi planlayacakları diğer sivil imam Harun Biniş'e patron oldu.
Rapora göre, Mehmet Sungur ile Sungur'un ortağı ve amcasının oğlu Nejdet Sungur'un Kaynak Holding bünyesinde kurdukları 2 şirkete, FETÖ'nün etkili olduğu dönemde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan milyonlarca dolar ve TL aktarıldı.
Nejdet Sungur'un ortağı olduğu Atesin Yazılım şirketine Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı'ndan 2015 Nisan'ından 2016 Haziran'ına kadar 2 milyon 284 bin 397 dolar transfer edildi. Bu transferler 6 ayrı işlemle gerçekleşti. En yüksek transfer darbe girişiminden tam bir ay önce 15 Haziran 2016'da ve 700 bin dolar olarak gerçekleşti.
İstihbarat Başkanlığı'ndan, Kemal Batmaz'ın ortağı Mehmet Sungur'un şirketi Milsoft Yazılım'a da 17/25 Aralık sürecinin sonrasından itibaren 10 kalemde 7 milyon 62 bin 109 TL'lik transfer yapıldı. Rapordaki bilgilere göre Milsoft Yazılım, 2014 Nisan'ından itibaren Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı ile "iş yapmaya" başlamıştı.

İLK TRANSFER 2014'TE...
İlk para transferi 10 Nisan 2014'te 637 bin 600 TL olarak gerçekleşti. Son transfer ise darbe girişiminden 2 gün önce, 13 Temmuz 2016'da 1 milyon 712 bin 109 TL idi. Bu aynı zamanda Adil Öksüz'ün son darbe toplantısını yaptığı, Yurtta Sulh Konseyi üyelerine son emirlerin tebliğ edildiği tarih...

ENİŞTE ÖKSÜZ'LE 'SIR' BAĞLANTI...
Kemal Batmaz'ın, ABD'ye aynı uçakta gidip gelmelerine, havaalanında yan yana yürümelerine rağmen "Tanımam" dediği Adil Öksüz ile temasını ilk kez ortaya koyan, yine bir para ilişkisi oldu. Batmaz, ortağı Mehmet Sungur'un Garnet Tıbbi Teknoloji firmasından ortağı olan Aldülhadi Yıldırım'a 18 Eylül 2015'te 15 bin 61 TL havale yaptı.
Yıldırım'ın ablası Aynur Yıldırım, Adil Öksüz'ün eşiydi.
Kemal Batmaz - Harun Biniş - Adil Öksüz üçgeninin bağlantı noktası olan Abdülhadi Yıldırım, en az Batmaz kadar FETÖ ile bağlantılı ticari ilişkilere sahipti.
Bunlardan MASAK raporunda öne çıkan birkaçı şunlar oldu:
Kredi kartından, 17/25 Aralık'ın öncesinden 6 ay sonrasına kadar FETÖ'nün ABD'deki kuruluşları HUTACA ile Barış Adaları Enstitüsü'ne 36 bin 379 dolar ve 25 bin 600 TL havale...
Adil Öksüz'ün kaçtığı "SIR" plakalı araç da önceleri Abdülhadi Yıldırım'ın şirketine aitti. Yıldırım'ın bu aracı 6 Haziran 2014'te Öksüz'e devretti.
Garnet'in ortaklarından Davut Hancıoğlu, ortağı olduğu Boğaziçi Eğitim Danışmanlık firmasına bağlı olarak Chorincle isimli dergi çıkarıyordu. FETÖ'cü Fuat Avni hesabını kullananlardan Tuncay Opçin de bu dergide yöneticiydi.

​17/25 ARALIK SONRASI HESABI TAVAN YAPTI
Kemal Batmaz'ın Bank Asya hesabında bakiyesi 17/25 Aralık öncesinde sadece 4 bin 805 TL idi. FETÖ elebaşısının Bank Asya'yı kurtarma vaazlarından hemen sonra Batmaz hesabını 2 ay içinde önce 108 bin 169 TL'ye, ardından da 296 bin 865 TL'ye yükseltti. Bu tarihlerden sonra da Bank Asya üzerinden yüklü miktarlarda para transferi gerçekleştirdi.

Ersan Atar-Sabah