;

Antika meraklıları

’de Roma Dönemi’ne ait 2 bin 500 yıllık heykeller bulundu. Çalışma alanı brandayla kapatıldı. Meraklı vatandaşlar çıkarılan eserleri böyle inceledi...

Antika meraklıları
Gülümseten kareler 'in Mezitli İlçesi'nde çekildi. Roma Dönemi'nin önemli liman kentleri arasında gösterilen Soli Pompeiopolis Antik Kenti'nde sürdürülen kazılarda iki heykel bulundu. Aralarında arkeolog, restorator, harita mühendisi ve öğrencilerin olduğu kazı ekibi titiz bir şekilde çalıştı. Antik alan brandayla örtüldü, güvenlik önlemleri alındı. Hummalı çalışmaları gören vatandaşlar, kazı alanına koştu. Brandayı kenarından kaldırıp içeride olan biteni izledi. Çıkartılan heykellerle ilgili henüz bilgi verilmezken, günümüzden 2 bin 500 yıl öncesine ait olduğu belirtildi. Arkeolojik açıdan Kilikya tarihinin önemli hazinelerden biri olan antik kentte 18 yıldan bu yana yapılan kazılarda üç bin yıl öncesine ait yüzlerce muhteşem eser bulundu. Liman, sütunlu cadde, tiyatro, Roma hamamı, kent duvarları, nekropol su kemeri gibi yapılar ortaya çıkarıldı. Roma imparatoru ya da üst düzey yöneticilerinin büstlerini taşıdığı sütunlu caddede; sağlık tanrısı Asklepios ve tanrıçası Hygeiea, tanrıların kralı Zeus, adalet tanrıçası Nemesis, bereket tanrıçası Demeter bulundu. Höyükte ise antik çağda ölünün öbür dünyada kullanılması inancıyla bırakılmış olan, mezar hediyesi gibi işlevleri bulunan kandiller, Bizans dönemi baskı mühürleri, tabak ve kaseler de yer aldı.
Etiketler:
  • 14 Ağustos 2017, Pazartesi

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.