;

Alev savaşçısı

, Türkiye’nin ilk kadın yangın söndürme helikopter pilotu... Çanakkale, İzmir ve Alanya’daki alevleri söndürdü, ölümle burun buruna geldi!

Alev savaşçısı
ORMAN yangınları ciğerimizi yakıyor. Alevleri söndürmek için canlarını ortaya koyan kahramanlardan biri de Türkiye'nin ilk kadın yangın söndürme helikopter pilotu . Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Antalya'nın Manavgat İlçesi'ndeki Ulualan Yangın Müdahale Merkezi'nde görev yapıyor. Daha önce Boing 337-800 uçağında pilotluk yapan ve bir yıldır da M-8 yangın söndürme helikopteri kullanan Dinçer, "Pilotluğa arkadaşımın sayesinde başladım. Ailem hep destek oldu. Yangın söndürme helikopteri pilotluğuna da çok kısa sürede adapte oldum" dedi. Mesleğinin zor ve büyük sorumluluk gerektirdiğini söyleyen Burcu Dinçer, yaz aylarında hep hazır kıta durumunda olduklarını söyledi. Bu yıl Çanakkale, İzmir ve Alanya yangınlarına müdahale ettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Havadan yangın söndürme işi pilotluğun yanında ayrı bir cesaret gerektiriyor. Bir bakıyorsunuz alevlerin arasında kalmışsınız ya da helikopterinizin içi duman dolmuş. Yangında ilk müdahale çok önemli. En yakın noktadan 2.5 ton su alan bambiyi doldurup ilk hedef alevlerin en yoğun olduğu noktaya su atmak. Suyu alevlerin tam üstüne isabet ettiriyoruz. Böylece yangının büyümesinin önüne geçiyoruz. Zamanında müdahale günlerce sürecek bir yangının kısa sürede sönmesi anlamına geliyor. Havada yangına müdahale ederken bir saniyenin bile çok önemi var. İzmir yangınında günlerce alevlerle mücadele ettik. Sonunda başarılı olduk. Yangın söndürme helikopter pilotu olduğumu görenler çok hayret ediyor. İlk sordukları soru; 'Kokmuyor musun?' Bende hayır işimi en mükemmel şekilde yapmaya çalışıyorum' cevabını veriyorum. Mesleğimi tüm güçlüklerine rağmen zevk alarak yapıyorum."Erdoğan ÖZTÜRK
Etiketler:
  • 14 Ağustos 2017, Pazartesi

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.