Bugünkü
Takvim

Duygusal an

maddi imkansızlıklar yüzünden sessizliğe teslim oldu. Sonunda yardım çığlığını duyurdu, işitme cihazına kavuştu...

ABONE OL
Duygusal an
İstanbul 'ta doğuştan işitme engelli olan 'ın yıllar süren sessizliği sona erdi. Geçtiğimiz günlerde Esenyurt Belediyesi, Can'a hem iş imkanı sağladı, hem de işitme cihazı masraflarını karşıladı. 10 yaşındaki kızı Şevval ile hastaneye giden babaya işitme cihazı takıldı. 45 yıllık sessizliğin sonunda ailesini ilk kez duyan Niyazi Can'ın mutluluğu ise görülmeye değerdi. Küçük Şevval'in ilk sözü "Baba nasılsın?" oldu. Kızına sarılan babanın sevinci herkesi duygulandırdı. Babasının hislerine tercüman olan Şevval şunları söyledi, "Annem ve ben ona destek oluyorduk. Hep yardım ediyordum. Bazen kapıda kalıyordum. Zili çalıyordum ama duymuyordu. Annem gelene kadar bekliyordum. En çok korna sesini duymadığı için korkuyordum. Artık bütün bu sıkıntılardan kurtulacağız." Maddi imkansızlıklar nedeniyle tedavi olamayan Niyazi Can yavaş yavaş daha iyi duyacak. Baba Can'ın artık her sesi duyabileceğini belirten Odyometrist Büşra Gün, "Daha önce hiçbir ses duymadığı için beyninde tüm harfler silinmiş. Yani beyninde harf yok. Bundan sonra duyduğu sesleri yavaş yavaş kelimelere dönüştürecek. Algısı gelişecek ama ilk etapta gürültü olarak duyacak çünkü hiç ses duymadı. Şimdi dünyası renklenecek" şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.