Bugünkü
Takvim

Serpil öğretmen Harvard yolunda

Serpil Yapıcı, öğrencileriyle araştırma yaptı. Keçiboynuzunun ağır metalli suları arıttığını ortaya çıkardı. Proje Harvard’dan davetiye aldı...

Serpil öğretmen Harvard yolunda
İnsan sağlığına iyi geldiği bilinen ve cinsel gücü arttırdığı öne sürülen keçiboynuzunun bir özelliği daha ortaya çıktı. Manisa'da özel bir lisede görev yapan kimya öğretmeni Serpil Yapıcı, 4 öğrencisiyle bir araya geldi. Keçiboynuzu üzerine araştırma yaptı. 2 yıllık çalışmanın ardından keçiboynuzunun ağır metal içeren suları yüzde 100 oranında arıttığı ortaya çıktı. Projeleriyle TUBİTAK'a başvuran ekip, Harvard Üniversitesi'nden de davetiye aldı. Geliştirdikleri arıtma sistemiyle ağır metalli suları temizlediklerini belirten Yapıcı, "Keçiboynuzunun ağır metal olarak kurşun ve bakırı en iyi şekilde arıtabildiğini tespit ettik. Sanayicilerimiz az bir maliyetle bu yeni keşfi kullanabilirler. Bu yöntemle temizlenen sular cilde zarar vermiyor. Mayıs ayında Harvard Üniversitesi'nde projemizi tanıtacağız" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.