Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 20.10.2016 18:29

insansız uçacak

TSK'nın iki ay önce kullanmaya başladığı Bayraktar ve gelecek yıl envantere girmesi planlanan Anka'nın ardından üçüncü silahlı Türk üretimi için çalışmalara başlandı.

Hürkuş insansız uçacak

Proje kapsamında 'un insansız ve silahlı yeni bir modelinin üretilmesi planlanıyor.

Savunma alanında uzmanlalaşan C4Defence'de yer alan habere göre; Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na (SSM) Hürkuş'un insansız versiyonu için çalışmaya başlama direktifi verildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. TUSAŞ/TAI'nin geliştirip ürettiği Hürkuş uçağının Temmuz2016'da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden sertifika alması ve sertifikanın Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı'nca (European Aviation Safety Agency/EASA) AB için geçerliliğinin onaylanmasının ardından yeni bir gelişme yaşandı.

Uçağın bir anlamda rüştünü ispat etmesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinden gelen talep doğrultusunda bir araştırma çalışması başlayacak. Buna göre Hürkuş'un yüksek taşıma kapasitesinden yararlanmak üzere insansız versiyonu geliştirilecek. Bu çerçevede TUSAŞ/TAI'nin her ikisi de özgün olan ANKA ve Hürkuş projelerinden elde edilen bilgi birikimi bir potada eritilerek yeni bir ürün çıkarılacak. Hürkuş'un insansız hale gelmesiyle üretim sürecindeki bazı detaylı prosedürlere gerek kalmazken hali hazırda bin 500 kilogram faydalı yük taşıyabilen uçaktan bazı sistemler çıkacak, yerlerine yeni sistemler gelecek.

Pilotlu uçan Hürkuş'taki fırlatma sandalyesi, kabin için gösterge, kabin içi basınç, kabin için oksijen üretim czı, gaz kolu, levye, aydınlatma tertibatı ve iletişim sistemlerine gerek kalmazken uçağa sensörler, uzaktan komuta sistemleri ve yeni tip uçuşa hizmet verecek navigasyon ve görev bilgisayarları gelecek. Kabini oldukça boşalacak uçağın yeni sistemlerle eski ağırlığa ulaşmayacağı ve yük taşıma kapasitesinin artacağı değerlendiriliyor. TUSAŞ/TAI'nin üzerinde çalışmaya başladığı mühimmat kullanan C versiyonu bu İHA ile birleşirse Hürkuş'un İHA versiyonu aynı zamanda silahlı olacak.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

Alp Alp

Ayarını kaçırdınız bizim bildiğimiz anka karayel birde bayraktar var özel sekter yapsın şimdi uçak yapmak lazım hemde seri üretime geçerek .Projeleri hızlandırmak lazım bu kadar teknik üniversite mühendis var.Görelim şöyle filo halinde uçan Türk uçaklarını,ayrıca projelere bürokratik engel çıkaranlara karşıda devlet tedbir alsın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 20.10.2016 22:42
tepki tepki

yap kardesim belki ilk de tam iyi olmaz pes etmek yok zamanin da araba da benzin yok diye yatirim yapmayan beyinler gibi olma yap usa ve avrupa da silah alma alirsan pkk asla bitmez

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.10.2016 18:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.