;

Kardeşlerimizi yedirtmeyiz

, operasyonunda olacağımızı bir kez daha söyledi ve ekledi: Irak’taki mezhep çatışmaları planına kesinlikle taraf olmak istemiyoruz. Ama Sünni Arap, Türkmen kardeşlerimizi de birilerine yedirtmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin

Kardeşlerimizi yedirtmeyiz

İlk kez bu yıl ulusal çapta düzenlenen yükseköğretim akademik yılı açılış töreni dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi. 181 üniversite rektörünün, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin de katıldığı törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şöyle dedi:

Suriye ve Irak'ta olanları yaşarken yeni nesil bir şeyi çok iyi bilmeli: Acaba Misak-ı Milli nedir? Eğer Misak-ı Milli'yi kavrarsak, anlarsak Suriye'deki, Irak'taki sorumluluğumuzun, ne olduğunu anlarız. Ama onu bilmezsek ne Suriye'deki, ne Irak'taki sorumluğumuzun ne olduğunu anlarız. Bugün üzerinde bizim sorumluğumuz var. Onun için hem masada olacağız hem de arazide olacağız diyorsak bunun bir sebebi var.

MUSUL'DA OLACAĞIZ
Bunu durup dururken söylemiyoruz, 'dostlar alışverişte görsün' diye de söylemiyoruz. On binlerce kilometre mesafeden çıkıp geleceksin, o senin için bir hak olacak, neymiş, Bağdat çağırıyormuş. Tamam da bu benim 350 kilometre sınırım, her an tehdit var. Benim burada tarihi sorumluluğum, mesuliyetim var. Hem arazide olacağız, hem de masada. Bütün diplomatik görüşmeler bir taraftan yürüyor, diğer taraftan hazırlıklarımız araziye yönelik devam ediyor.

Dabık bizim tarihimizde de farklı bir konumda. Malum Mercidabık. Biz Dabık'a ineceğiz dedik. Dabık'tan da DEAŞ dayanmaya gayret etti, dayanamadı. Şimdi El Bab'a yürüyoruz.

Doğuda Münbiç ile ilgili koalisyon güçlerine şunu söyledik. Orada PYD, YPG gibi terör örgütleri olmayacak. Dün itibariyle Amerikalı dostlar, 'tamam' dedi. Siz de bize yardımcı olun. Şu anda mutabıkız.

Rakka'da ne yapacağız dediler. Beraber operasyon yapacağız diyorsanız, Rakka DEAŞ'ın merkezidir, biz Rakka'da sizlerle beraber bu operasyonu yaparız.

Irak'ta biz şu anda yürütülmekte olan bu mezhep çatışmalarına kesinlikle taraf olmak istemiyoruz. Ama oradaki Sünni Arap, Türkmen kardeşlerimizi de birilerine de yedirtmek istemiyoruz.

Türkiye kullandığı yöntem ne olursa olsun, tüm terör örgütleriyle aynı anda mücadele edecek güce, imkana, kararlılığa sahiptir. İşte, Suriye sınırında bir terör koridoru oluşturmak istediler. Suriye'nin kuzeyi, bizim güneyimiz. Dedik ki buna müsaade etmeyiz, etmedik. Dost da düşman da bunun böyle bilmeli.

Bunu 'ta, Rai'de, Dabık'ta gösterdik. Şimdi El Bab'ta da göstereceğiz. Orası da DEAŞ'tan temizlendikten sonra Münbiç, PYD'den de temizlenecek. Bu konuda en küçük bir müsamahamız olamaz. Hedef, 5 bin kilometre karelik terörden arındırılmış güvenli bölge.

Şimdi Musul operasyonu başladı. Bizim bu operasyon konusunda en başından beni itirazımız, hep şunu söyledik. Musul Arap ve Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı, ağırlıklı Sünnilerden oluşan bir bölgedir. Bize diyorlar ki, burada bir Şia, Sünni savaşı olmaması lazım. Peki güzel, senin Bağdat dediğin nedir?

Bağdat dediğin tamamen Şia'dan oluşan bir ordunun yönetimidir. Biz onlarla mı konuşacağız. Eğer biz kalkıp da Musul'un kaderini onlarla paylaşmaya yönelirsek şunu kabullenmemiz gerekir ki yarın burada Şia, Sünni ile bu mücadelesini verecek ve ardından da burayı Haşdi Şabi'ye terk edecek. 30 bin kişiyle Haşdi Şabi geliyormuş. Kaç bin kişiyle gelirse gelsin. Geleceği varsa göreceği var.

Her kim PKK'yı, 'Kürt kardeşlerimizin haklarını savunan bir örgüt' olarak görüyorsa onun aklından, şüphe ederim. Her kim FETÖ'yü, 'Kendi halinde insanların oluşturduğu bir hizmet hareketi' olarak değerlendiriyorsa onun sadece izanından değil, niyetinden de şüphe ederim. İyi niyetliydim; 'Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet' diyordum. Ama 'Tabanındaki ibadet' de artık zedelenmeye başladı

'REKTÖR ATAMA USULÜ DEĞİŞMELİ'
, rektör seçim sisteminin değişmesi gerektiğini vurgulayarak, "Görünüşte demokratik olan rektörlük seçimleri üniversitelerde gruplaşmaları, hizipleşmeleri artıran bir işleve bürünmüştür. Üniversite içinde zaten çok yıkıcı bir şekilde yaşanan bu süreç, YÖK'ün ve cumhurbaşkanının takdiriyle daha da sıkıntılı bir boyut almaktadır. Bunun için rektör atamalarındaki mevcut usulden vazgeçilmesi, üniversitelerimizin de ülkemizin de yararına olacaktır" dedi.

PUTİN'DEN DEAŞ TEBRİĞİ
Öte yandan Erdoğan, dün akşam Putin ile görüştü. Rus lider, Cumhurbaşkanı'nı DEAŞ'e karşı elde edilen başarılar nedeniyle tebrik etti. İki lider Irak ve Surye'yi konularını da masaya yatırdı.

  • 19 Ekim 2016, Çarşamba

kalan karakter 1000

Alp Alp

Yeni nesil Misakı Milliden bihaber.Broşür şeklinde bütün öğrencilere dağıtıp bilgilendirmek lazım.Toplumsal ve tarihsel hafızayı ne kadar canlı tutarsak toplum o kadar milli meselelerde bütünleşir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.10.2016 15:55
adalet adalet

İnşallah ile maşallah ile ve boş laflarla bu işler olmaz.İcraatla olur.Bizim orada osmanlının torunları var.Onları biz oralara yerleştirdik.Şimdi onları yok sayamayız.Misakı milli diyorsak.Müdahale dahil her türlü yetkimiz var.Tarihi yok sayamazsınız.Tarihi olmayan millet miletten sayılmaz ve sonuda yakın olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.10.2016 12:21
ihsan ihsan

misakı milli, sınırlerı içinde musul sorumluyuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.10.2016 11:14
HAMDLI HAMDLI

işte aslında bu biz müslüman dünyasına ders dinimizi iyi öğrenmediğimiz için ,yaşamadığımız için ,müslümanlığımız lafta kaldığı için ,ELİN GAVURU BİZE NEFES ALDIRMIYOR ,ACIMASIZCA ÖLMEMİZİ İZLİYORLAR ,efendimiz bile son nefesinde aman namaz demiştir ,ilim çinde bile olsa onu bulunuz demiştir ,

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 19.10.2016 10:38
yiğit yiğit

Helal REİS.MAZLUMU zalime yedirtme ALİMALLAH

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 19.10.2016 07:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.