Bugünkü
Takvim

Sallamayın!

Fransızlar’ın “İstanbul’da basıncı en yüksek seviyede” iddiasına Kandilli’den açıklama geldi. Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, 7 gün 24 saat sismik olarak ’ni izlediklerini belirterek “Ekstra anormal bir durum yok” dedi...

Sallamayın!
Kandilli, Fransız Le Figaro gazetesinin "İstanbul'da basıncı en yüksek seviyede" haberine "Yeni bir bilgi değil" cevabını verdi. Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, 7 gün 24 saat sismik olarak 'ni izlediklerini belirterek, "Ekstra anormal bir durum yok" dedi.

PANİĞE GEREK YOK
Türk bilim insanlarının 1999 Marmara depreminden sonra bir sonraki depremin Marmara denizi içinde olacağını, İstanbul'u etkileyeceğini söylediklerini vurgulayan Özener şunları kaydetti: "Marmara'da bilimsel çalışmalar devam ediyor. 7 büyüklüğünde deprem olacağı bilgisi sürpriz bir bilgi değil. 7 gün 24 saat sismik olarak Marmara Denizi'ni izliyoruz. Ekstra anormal bir durum yok. Halkı normal günlerin dışında paniğe sevk edecek bir durum söz konusu değil. Yazıda 'depremin 7 ila 8 büyüklüğünde olabileceği, ancak bununbugün mü 30 sene içinde mi olabileceğini bilinmediği' yer alıyor.

6 AY ÖNCE DE ÇIKTI
Biz bunu 20 sene önce söyledik. Aynı gerçeklik devam ediyor, anormal bir durum yok. Depremin yeri ve büyüklüğü ile ilgili yeni haberler değil. Depremin nerede olabileceğini, ne büyüklükte olabileceğini tahmin edebiliriz ama zamanını söyleme şansımız yok. Bundan 6 ay önce de benzer yazılar çıktı, bu tür yazılar sürekli çıkıyor." Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Pınar da "Bu şekilde benzer makaleler görmek mümkün. Marmara Bölgesi için yeni bir durum söz konusu değil. Deprem etkinliğinde herhangi bir anormallik yok. Sismik cihazlarla yapılan gözlemlerle, depremin derinliği ve büyüklüğü hesaplanabilir. Ancak ne zaman olacağını bilmek mümkün değil" sözleriyle haberi yorumladı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.