Bugünkü
Takvim

90 yıllık hasret

ABONE OL
90 yıllık hasret
Bir asra yakın hasret bir maille bitti! Rize'nin Yiğitler köyünde yaşayan ve gemilerde çalışan Ömer Kabil, 1925'te 'nın Galati Sulina kasabasına göç etti. Burada bir Türk kızıyla evlendi. Bir daha geri dönmedi. Kabil'in Rize'de kalan kardeşi Ali Kabil'in torunu Hızır Kabil, emekli olduktan sonra akrabalarını bulmak için harekete geçti. Mail yoluyla Türkiye'nin Bükreş Büyükelçiliği ile irtibata geçti. Büyükelçilik ise Kabil'in mailini, Romanya Türk Birliği Galati Şubesi Başkanlığı'nı yürüten ve ülkede adeta "fahri Türk konsolosu" gibi çalışan Gülten Abdula'ya (69) yönlendirdi.

İSTANBUL'A GELDİLER
Hızır Kabil'in mailinde söz ettiği akrabasının kendisi olduğunu anlayınca, hem şaşırdı hem de mutlu oldu. Adamın mailine yanıt veren Abdula, İstanbul'da görüşmek istediğini aktardı. Bunun üzerine İstanbul'a gelen taraflar birbirleriyle 90 yıl sonra buluşup tanıştı.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.