Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 18.10.2015 Gazete
ABONE OL

Milli gurur

Ailesinin maddi imkansızlık nedeniyle yetiştirme yurduna verdiği , Türkiye'nin halterdeki gururu oldu. Avrupa şampiyonu olarak 3 altın madalya ile dönen milli sporcu hikayesini TAKVİM'e anlattı

Milli gurur
Halterde Avrupa şampiyonu olarak Türkiye'ye 3 altın madalya ile dönen henüz 18 yaşındaki milli sporcu , imkânsızlıklar içinden doğan başarı hikâyesini TAKVİM'e anlattı. 2 yaşından bu yana devlet yurtlarında büyüyen ve şampiyonalara 20 metrekarelik bir odada hazırlanan Aydın, yetiştirme yurdundan Avrupa şampiyonluğuna uzanan süreçte adeta bir mucizeye imza attı. Üç yıllık çalışmanın sonucunda şampiyonluğu yakalayan Aydın, "Hayatın yükü halterden daha ağır. En zoru hayatın yükünü kaldırmak. Hedefim diğer çocuklara öğretmenlik yapabilmek" diye konuştu.

HALTER HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
Genç yaşında 16 altın madalya ve halterde Avrupa birinciliği olan Emrah Aydın, annesi ve babasının yaşadığı maddi imkânsızlıklar nedeniyle 6 kardeşi ile birlikte yıllardır yurtta kaldığını aktardı. En büyük destekçisinin antrenörü Mustafa Kavukçuoğlu'nun olduğunu söyleyen başarılı sporcu, "kimse bana inanmamıştı. Hocam olmasa, bendeki yeteneği keşfetmese asla bu noktada olamazdım. Yaklaşık 3 yıldır halter çalışıyoruz ve hayal bile edemeyeceğim başarıları gördüm" dedi.

"EN AĞIRI HAYATMIŞ!"
Avrupa şampiyonasında toplamda 266 kilogramı kaldıran Aydın, "Belki de en zoru hayatın yükünü taşımak. Kaldırdığınız halterin ağırlığı bunun yanında hiç kalıyor. Bana hocam dışında kimse inanmamıştı. O olmasaydı yapamazdım. Onun sayesinde umut ettim. Şimdi en çok istediğim ailemi bir araya getirebilmek. Ayrıca hedefim, beden eğitimi öğretmeni olarak imkânsızlık yaşayan çocukları yetiştirmek. Başarı gelince eğitimin önemi de artıyor. Mutlaka eğitimimi tamamlayacağım" diye konuştu.

16 ALTIN MADALYANIN SAHİBİ
Aydın, henüz 16 yaşındayken, Türkiye 3'üncülüğü, aynı yıl Avrupa dördüncülüğü, 2014'te 3'üncülük, dünya şampiyonasında 6'ncılık, Uluslararası İslam Oyunları şampiyonluğu, 5 kez üst üste Türkiye şampiyonluğunu kazandı. 16 altın madalyanın sahibi olan Aydın'ın hedefini ise Kasım'daki dünya şampiyonasında derece yapmak olarak açıkladı.

Burcu ÇALIK