Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.10.2015 Gazete
ABONE OL

Vahşeti gördüm

Vahşeti gördüm
Türkiye Cumhuriyeti dün tarihinin en büyük terör eylemini yaşadı. Barış Mitingi için toplanan gruba yönelik, saat 10:04'te gerçekleşen iki bombalı saldırıdan hemen sonra vahşete tanıklık ettik.

ÖLENLERİN BİR KISMI TRENLE GELDİ: Barış Mitingi için toplanma yeri Gar önüydü. Bir grup Talatpaşa Bulvarı'ndan, bir diğer grup da Hipodrum Caddesi'nden Gar önüne yaklaşmıştı. Bir grup da hızlı trenle farklı illerden Ankara Garı'na gelmişti.

SEÇİLMİŞ NOKTALAR: lardan biri, HDP ve yakın çevresinden oluşan grubun içinde yaşandı. Diğer patlama da farklı sivil toplum örgütlerine mensup grupların yer aldığı toplulukta gerçekleşti.

KÖPEK DİYEN DE OLDU, KASKLI DİYEN DE: Görgü tanıkları, saldırı öncesi olağan dışı bir şekilde kasklı bir kişinin görüldüğünü aktardı. Bazıları ise bir köpeği gördüklerini, bombanın köpeğin üstünde olabileceğini belirtti.

ZEMİNDE HASAR OLUŞTURMADI: Patlamaların canlı bomba kaynaklı olduğuna yönelik en önemli ipuçlarından biri de patlama noktalarında zeminde ve kaldırım taşları ile heykel gibi sert cisimlerde hasar veya çukur oluşmamasıydı.

CESETLER SAÇILDI: Patlamanın etkisiyle ceset parçalarının yaklaşık 30 metre çapında bir alana yayıldığı görüldü. Bunlar arasında bir kafatası ve derisi ile dalak parçalarının olması parçaların bir bölümünün canlı bombalara ait olduğu şüphesini arttırdı.

3 METRE YUKARI FIRLADIM: Bir görgü tanığı patlamada yerden 3 metre yukarıya savrulduğunu söyledi. Ayağa kalkmak istediğini, ancak kandan yürüyemediğini belirtti.

2 GÜNLÜK GREV: Sivil toplum örgütleri tepki gösterdi; "Barıştan vazgeçmeyeceğiz" dedi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 12-13 Ekim'de saldırıyı protesto için grev yapacaklarını açıkladı.

Ersan ATAR