Bugünkü
Takvim

tan kuleye: 'Dağıldık burada'

ABONE OL
Pilottan kuleye: 'Dağıldık burada'
Atatürk Havalimanı'nda geçtiğimiz günlerde meydana gelen olayda, kalkıştan sonra irtifa alan bir yolcu uçağı, vorteks olarak da adlandırılan öndeki uçağın oluşturduğu kuyruk rüzgarı türbülansına girdi. Uçağını kontrol etmekte zorlanan , hava trafik kontrol merkezi ile temasa geçti. Önünde uçan diğer uçağın tipini sordu. Kontrolör pilota önlerinde bir Boeing 737-800 uçağının, onun yaklaşık 2 deniz mili (3,9 kilometre) önünde de geniş gövdeli ve daha fazla türbülans oluşturan Boeing 777 tipi uçağının olduğunu belirtti. Pilot, irtifa değişikliği talep ederek "Dağıldık burada" ifadelerini kullandı. Türbülans etkisi altında kalan uçak daha sonra sorunsuz bir şekilde uçuşuna devam etti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.