Bugünkü
Takvim

Kaçak ölüm

Gayrıresmi yollarla Avrupa'ya geçmek isteyen yolcular yine faciayla karşılaştı. Marmaris'te 15 kişiyi taşıyan tekne battı. 7 kaçak yolcu hayatını kaybetti

ABONE OL
Kaçak ölüm
Muğla'nın Marmaris ilçesinde önceki gece, içinde yasadışı yollarla Yunanistan'a geçmeye çalışan 15 mülteci, 5 metrelik fiber tekne ile Kos adasına gitmek üzere denize açıldı. Ancak Hisarönü Körfezi açıklarına geldiklerinde motor arızası yapan tekne sürüklenmeye başladı. Teknenin sürüklenmesi nedeniyle mülteciler paniğe kapıldı. İçinde gereğinden fazla insan bulunan tekne alabora olarak battı. Teknede bulunan İran ve Irak uyruklu 15 mülteci denize düştü. Karanlıkta tam bir can pazarının yaşandığı olay ise sabah ortaya çıktı. Saat 09.00 sıralarında kaçaklardan bazılarını ve cesetleri gören balıkçılar, durumu sahil güvenlik ekiplerine bildirdi.

6 KİŞİ KURTARILDI

Bunun üzerine hemen bölgeye giden ekipler, mültecilerden 6'sını sağ kurtardı. Boğulan 7 mültecinin de cesedi bulundu. İki helikopter, bir uçak ve 4 sahil güvenlik botu ile başlatılan kurtarma çalışmalarında kaybolan 2 mülteci ise aranıyor. Kurtarılan kaçaklar, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Cesetler de karaya çıkarılarak morga götürüldü. Kurtarılan mültecilerinin durumlarının iyi olduğu söylendi.

MOTOR ARIZA YAPMIŞ
Valisi Amir Çiçek, "Gece kendi başlarına kaçak olarak Kos Adasına geçmeye çalışan mültecilerin teknesi motor arızası yaparak batmış. Arama kurtarma çalışmaları kapsamında 6 kişi sağ kurtarıldı. 7 kişinin cesedine ulaşıldı. 2 kişiyi arama çalışmaları hem havadan hem de denizden devam ediyor. Türkçe bilen birisinden aldığımız bilgilere göre mültecilerin İran ve Irak uyruklu olduklarını öğrendik" dedi.

Adem ÜLKER-Kenan GÜRBÜZ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.