Bugünkü
Takvim

Konsolosluk alarmı!

Karanlık odaklar, Türkiye'ye göz dikti. İthal militanlarıyla kan kusan IŞİD, İstanbul'daki ABD, , Belçika ve Suriye konsolosluklarına saldırı emri verdi. Ajanlarını da mega kente gönderdi. Türk istihbaratı, kirli planı deşifre etti. Emniyet alarma geçti

Konsolosluk alarmı!
Fransa'da mizah dergisine yapılan kanlı saldırı, İslamofobi'yi körükledi. Kirli odaklar, saldırı üzerinden Türkiye'yi hedef haline getirdi. Dünyanın dört bir yanından militan toplayan IŞİD'in hain senaryosu ise Türk istihbaratına takıldı. Suriye'de kaçırdığı 2 Japon rehineden Haruna Yukawa'ı infaz eden IŞİD terör örgütünün, İstanbul'daki konsolosluklara yönelik kanlı planı deşifre edildi. İstihbarat birimlerinin sınır bölgelerinde ve metropollerde yaptığı araştırmalar sonucunda tüyler ürperten bilgilere ulaşıldı. İstihbarattan edinilen bilgilere göre, IŞİD İstanbul'daki ABD, Fransa, Belçika ve Suriye Konsolosluğu'na yönelik saldırı planı yaptı. Saldırı hazırlığı için de Türkiye'ye keşif ekibini gönderdi. Fransız vatandaşı Sufiyan Yasin Amini ile Sufiyan Divanu'nun yönetimindeki 17 kişilik ekip, ayrı gruplar halinde yasa dışı yollarla Suriye sınırından yurda girdi. Kan timi, İstanbul'a ulaşarak, ABD, Belçika, ve Suriye konsolosluklarına yönelik keşif yaptı. Belçika'dan gelen bir Türk ise "ajanlara" tercümanlık yaptı. Bir araya gelmekten kaçınan IŞİD militanları, ayrı gruplar halinde konsolosluklarla ilgili güvenlik tedbirlerini tek tek bir not aldı. Vize almak bahanesiyle konsolosluk görevlileriyle irtibat kuran örgüt üyeleri, konsoloslukların krokisini çizip, çevredeki kafeteryalara kadar her şeyi rapor etti. Ajanların, Fransa Konsolosluğu'nun yanında kilise, Belçika Konsolosluğu'nun yanında ise bir otelin bulunduğunu bile not aldığı kaydedildi. Keşif ekibinin, edindikleri bilgileri, sesli ve görüntülü görüşme yapılabilen "skype" adlı program üzerinden birbirinden ayrı çalışan gruplara ve komuta merkezine ulaştırdıkları tespit edildi. Örgütün sansasyonel bir eylem hazırlığı öncesi kapsamlı bir araştırma yaptığını ortaya çıkaran Türk istihbaratı, bu bilgileri içeren "Gizli" ibareli kapsamlı notu, Emniyet üzerinden tüm il emniyet müdürlükleriyle paylaştı. Başta İstanbul olmak üzere tüm illerde güvenlik tedbirleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Yüksel TEMEL

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.