Bugünkü
Takvim

Avukatların 'şeytani' planı

ABONE OL
Avukatların 'şeytani' planı
Paralel polislerin "casusluk" ve "yasadışı dinleme" soruşturması kapsamında adliyeye sevkleri sırasında yaşanan kargaşanın altından 3 avukatın şeytani planı çıktı.

İFADELERİ EZBERLETİYORLAR

Şüphelilerin adliyeye sevk edilmesinden beri, uydurma gerekçelerle soruşturmayı tıkamaya çalışan, hatta "ifadeleri alan savcının dinleme talimatlarının altında imzası var" yalanıyla kara propaganda yapan, başını Ömer Turanlı'nın çektiği üçlü avukat çetesi herkese "pes" dedirtti. Adliye kaynaklarından alınan bilgiye göre, üçlü avukat çetesinin, şüphelilerin tümüne nezarethanede ifade ezberlettiği, ezberletilen ifadelerin dışında ifade vermemeleri konusunda kendilerine tehditler savurduğu öğrenildi. "Adliyede sorgu işkencesi" şeklinde yapıya yakın medya kuruluşlarına haber yaptırdığı belirlenen üç avukat Ömer Turanlı, Kemal Şimşek ve Murat Akkoç'un sorgu sürecini yavaşlatmak için geç geldiği, usul tartışmaları çıkararak sorguları uzattığı ve casuslukla ilgili sorulan sorulara cevap vermeyip şüphelilere de verdirtmedikleri kaydedildi. Sorguların ardından haklarında yasal takip başlatılacak 3 avukat, ilk gün de "Gözaltı süresi doldu, yasal olarak serbest kalmaları gerek" diyerek şüphelileri adliyeden firara teşvik etmişti. Dünkü sorgularda da aynı manzara yaşandı. Hâkim İslam Çiçek'in, sabah 09.00'da ifade alma işlemine başlanacağını açıklamasına rağmen dün sorguya, sıradaki şüphelilerin avukatları gelmediği için 11.45'te başlanabildi. Sonrasında da avukatların usul tartışmalarıyla süreç tıkandı. Sorguyu terk eden avukatların yerine baro da avukat yollamayınca hiç ifade alınamadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında olduğu binlerce kişiyi dinleyen polislerin sorgularını geciktirmedeki asıl hedefi hakim İsmal Çiçek'i değiştirmek. Amaç sorguyu yeniden başlatmak ve kamuoyuna işlerin yürümediğine, soruşturmanın tıkandığına dair mesaj vermek. bu süreç içerisinde ajitasyon çalışmalarına hız verip çı oldukları somut delillere dayanan polislerin masum oldukları yönünde kamuoyuna algı operasyonu yapacak. Yine Asliye Ceza Hakimliği'nden yeni bir hakim atanacak olsa da sorgular başa alınacağı için kamuoyuna "zorlama soruşturma yapılıyor" imajı verilecek. Şüpheli avukatlarının her türlü sindirme girişimine karşı öz veri ile çalışıp bayram tatili demeden geceli gündüzlü mesai yapan Çiçek'in sorguları tamamlayacak olması önemli. Günlerdir dosyanın ayrıntılarına hakim olan İslam Çiçek'in sağlıklı bir karar verebileceği belirtiliyor.


Ferit ZENGİN- Orhan YURTSEVER - Fatih ULAŞ - Nazif KARAMAN /SABAH

kalan karakter 1000

AZER AZER

ALÇAK PARALELCİLER

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 30.07.2014 16:20
esra esra

sizin gibi nekadar hukuk adamı varsa dibine kibrit suyu

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.07.2014 16:14
SELÄ°M SELÄ°M

Bunların kardeşleri İsrail gibi her şeyi şeytanlık ve gavurluk zaten.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 30.07.2014 10:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.