Bugünkü
Takvim

Emir savcılardan

Casusluk soruşturmasının en önemli aktörü sayılan , 108 sayfalık ifadesinde, talimatları savcılar Fikret Seçen, Zekeriya Öz, ile 'ın verdiğini söyledi. Daha çok şey anlatabileceğini belirten Atayün'ün itirafçı olmak için pazarlığa oturduğu iddia edildi

ABONE OL
Emir savcılardan
İstanbul merkezli paralel yapı operasyonları kapsamında gözaltına alınan 113 kişi Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilmiş, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün nezarethanesinde sadece İstanbul Terörle Mücadele eski Şube Müdürü Yurt Atayün kalmıştı. Gözaltına alındığının dördüncü günü ifade vermeyeceğini söyleyerek gözaltı süresini ihlale sürükleyip hukuk sıkıntısı çıkarmaya çalışan Atayün'e Emniyet'te 19 soru soruldu. Bu sorulardan zaman yetişmediği için ancak 5'ine yanıt verdiği öğrenilen Atayün'ün ifadesi 108 sayfa tuttu.

İFADESİNİ DEĞİŞTİRMEK İSTEDİ
Ancak iddiaya göre Atayün'ün en sona kalması, adliyedeki direnişte başı çekmesi tamamen bir oyundu. Atayün'ün sorgu sırasında verdiği bazı ifadeleri değiştirmek istediği ve bu ifadelerle ilgili kamera kaydının silinmesini talep ettiği iddia edildi. Atayün'ün bu talebi Savcı İrfan Fidan'a iletildi. Atayün, "Önceki saatlerde vermiş olduğum ifadede değişiklik yapacağım. Geceden uykusuz kaldığım için belirttiğim bazı hususları düzeltmek istiyorum. Görüntülü kayıt alınırken rızam sorulmadı. Kayda izin vermiyorum. İznim dışında yapılacak tüm kayıtlar hukuka aykırı olacaktır" sözleri ile isteğinde ısrarlı olduğu ve sonuç aldığı öğrenildi. Emniyet ile pazarlığa oturan Atayün'ün 108 sayfalık ifadesi dışında anlatacağı çok şeyi olduğu iddia edildi.

HÜSEYİN ÇAPKIN'A DA BİLGİ VERMİŞ
Bu arada Atayün sorguda, " soruşturmaları ile ilgili talimatı siz mi verdiniz?" sorusunu "Soruşturma talimatlarını sorumlu Cumhuriyet Savcıları vermiştir" şeklinde yanıtlayan Atayün'ün, "Savcılığa teslim edilen dosyada, şüphelilerin özel hayatı ile ilgili görüşmelerin neden tape yapıldığını nasıl açıklarsınız?" sorusuna ise "Mahkeme kararı ile yapılan dinlemelerde özel hayatın gizliliği söz konusu olamaz. Özel hayatın gizliliği, takibi şikayete bağlı bir suçtur. Benim görev yaptığım zaman içinde şüphelilerin hiçbirinin özel hayatının gizliliği ihlal edilmemiştir. Suçlamayı kabul etmiyorum" dediği öğrenildi. Selam Tevhid soruşturması kapsamında eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'a bilgi verdiğini de aktaran Atayün, "Hüseyin Çapkın da soruşturma kapsamında İran'ın ülkemizde yürüttüğü illegal faaliyetleri hassas olarak takip etmemiz konusunda talimatlarını bize iletmişti" dedi.

YİNE AYNI İTTİFAK
17 Aralık sonrasında siyasi olarak CHP'nin, stratejik olarak Doğan Grubu'nun, sokak hareketi olarak da DHKPC'nin yanında bulunan Gülen Cemaati'nin bu kirli ortaklığı Çağlayan Adliyesi'nde yeniden gün yüzüne çıktı. Doğan Grubu'na bağlı DHA gün boyunca adliyeden yayın yaparken, gözaltındaki polislerin en önemli savunucusu ise CHP milletvekili Mahmut Tanal oldu. Her sokak olayında provokatif ve yalan bilgiler sunan Tanal bu kez cemaati sahiplenirken, "Balyoz gözaltılarında bir tane bile CHP vekili yoktu" yorumu yapıldı. Kirli ittifakın son halkasını ise Çağlayan'da cemaat mensuplarını sürekli olarak yönlendiren Ömer Kavili oluşturdu. Kavili, son dönemde cemaatin desteklediği sokak eylemlerini organize eden DHKP-C'nin avukatı olarak biliniyor.

ATAYÜN'ÜN AĞABEYİ DE AÇIĞA ALINDI
Emniyet'teki paralel yapı operasyonunda gözaltına alan eski İstanbul Terörle Mücadele Şubesi Müdürü 'ün ağabeyi Emniyet Genel Müdürlüğü Başmüfettişi Anadolu Atayün de açığa alındı. Anadolu Atayün'ün açığa alınmasına, kardeşinin gözaltına alınması üzerine Twitter hesabından paylaştığı "O kelepçe benim, koçuma şereftir" şeklindeki mesajı gerekçe gösterildi. HER TAŞIN ALTINDA BU İSİMLER VAR
Yurt Atayün'ün sorguda işaret ettiği savcılar arasında, Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy ve KCK operasyonları ile MİT krizi talimatını veren savcılar Fikret Seçen, Zekeriya Öz, ile bulunuyor.

MEVLÜT YÜKSEL - FERİT ZENGİN - Erhan ÖZTÜRKkalan karakter 1000

tekrardan ikaz ediyorum tekrardan ikaz ediyorum

sıradan adliye memurlarından savcıyı amir kabul edip uluorta ağzından çıkanları anayasa maddisi kabul edip kendi amirini müdürünü ayaklar altına alırsan bu tür vaziyetler çoook defalar tekrar edilir.savcı polisin amiiiiiiriiiiii değildir. sadece mahkemede kamu adına zimmetli kamu avukatıdır. diğer özel avukatlarla aynı statüdedir. son olarak savcı size niye memur bey diyorda Polis bey demek gücünemi gidiyor. el altından aşağılama duygusu bu kadar size memur bey diyene sizde buyrun memur bey dediğinizde iş çözülür.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.07.2014 20:53
Sepil Güngör Sepil Güngör

Çözülme başladı....gerisi gelir ucu çok insanı yakacak....

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 28.07.2014 23:45
ali ali

c.savcısı talimat verir koluk talimatlar dogrultusunda hareket eder insanları farklı aksetirilmesi yanlı bir tutum

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 28.07.2014 20:09
hatun hatun

hep söylemisimdir parelelciler tek basina bir sey basaracak yapiya sahip deyildir nerede güdülecek öz güveni olmayan varsa o camiaya girmistir

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 28.07.2014 15:09
OKUR OKUR

Ne oldu hepiniz bülbüle döndünüz,FB'yidemi siz yediniz,doğruyu söyleyin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 28.07.2014 13:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.