Bugünkü
Takvim

caiz

a yatırım yapmak isteyenlere Diyanet'ten güzel haber geldi Diyanet, 'Altına yatırım yapmak haram değildir' açıklaması yaptı

ABONE OL
Altın caiz
Ramazan ayında hangi davranışların dinen uygun olmadığı daha çok merak edilir. Yatırım da merak edilenler arasında üst sıralarda gelir. Bu doğrultuda, Diyanet İşleri Başkanlığı'na "Altına yatırım yapmak caiz midir?" sorusu soruldu. "Altına yatırım yapmak haram değildir" diyen Diyanet, "Bedeli peşin ödenerek ve herhangi bir faiz uygulanmadan, bir kuruluştan veya döviz alım-satımı yapmak caizdir" açıklaması yaptı. Bankalarla işlemlerin nasıl dine uygun yapılabileceğini de şöyle anlattı: "Buna göre bankalarının satışa sunduğu altını o günkü altın kuru üzerinden satın almak suretiyle paranın altına endekslenmesinden sonra bu altının bankaya emanet olarak bırakılması, daha sonra istenildiği vakit yeni kur üzerinden tekrar bankaya satılması caizdir."

VADELİ İŞLEMLER UYGUN DEĞİL
Altın, TL, döviz gibi paraları alıp-satmada para cinsi malların farklı olduğunu belirten Diyanet, şunları kaydetti: "Alınan-satılan para cinsi malların bedeli peşin takdim edilirse, işlem sahih olur. On-line satışta bedeller hesaplara otomatik geçiyorsa bu da caizdir. Kuruluş, emanet bırakan kişinin her istediği anda bu altınları müşteriye teslim edebilmelidir. Aksi takdirde bu işlem sanal bir alışveriş olacağı için caiz olmaz."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.