Bugünkü
Takvim

Lüks kaçak

Adı zengin, vicdanen fakir olanlar köprü-otoyollardan bedava geçmek için lüks otomobillerinin ön plakasını söküyor. Kaçaklar, devleti yüzbinlerce lira zarara uğratıyor

ABONE OL
Lüks kaçak
Altlarındaki iyle asfaltı ağlatanlar, 5 liralık Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) pulu almaktan yüksünüyor. Her gün binlerce aracın geçiş yaptığı İstanbul Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden ücretsiz geçmek isteyen lüks araç sahipleri, akla hayale gelmedik yollara başvuruyor.

PARALARI BOL AMA...
Kimisi otomobillerinin ön plakalarını gazete kağıdı ile kapatıyor, kimisi plakasını sökerek kameralardan kaçıyor. Namuslu insanlarımız vatandaşlık görevlerini hakkıyla yerine getirirken; paraya para demeyen, lüks içinde yaşayan zenginlerin devleti bu yolla binlerce lira zarara uğratması büyük tepkilere yol açıyor.

HAFTA SONU 45 ARAÇ
Boğaz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden hafta içi ortalama günde 50-60 araç, hafta sonu da 100-110 araç kaçak olarak geçiş yapıyor. Hafta içi günlerde 30, hafta sonları da yaklaşık 45 aracın köprülerden plakasını gizleyerek geçtiği belirtiliyor. Plakasız geçen milyonluk lüks araçlar ise kamera ile görüntülenmelerine rağmen plaka bilgileri olmadığı için bulunamıyor. Bu araçlar arasında Porsche gibi lüks olanların plakalarının sökülmesi de dikkat çekiyor. Kaçak geçişler nedeniyle devlet yılda yüzbinlerce liraya yakın zarara uğratılıyor.

3 AYLIK GELİR 178 MİLYONU AŞTI
* Bu yılın ilk 3 ayında (Ocak-Şubat- Mart) köprü ve otoyollardan 85 milyon 828 bin 243 araç geçti. 178 milyon 562 bin 720 lira gelir elde edildi.
* Şubat'ta Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'ni kullanan araç sayısı 13 milyon 70 bin 420 oldu. Her iki köprüden elde edilen gelir ise 18 milyon 923 bin 627 lira olarak gerçekleşti.
* Mart ayında köprü ve otoyollardan geçiş yapan 31 milyon 49 bin 524, araçtan toplam 63 milyon 873 bin 254 lira geçiş ücreti alındı.MEVLÜT YÜKSEL

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.