Bugünkü
Takvim

'a neden alınmıyoruz?

TSK'daki subay ve a, yardım için kurulan 'ın her alanına, general ve amiraller hakim. Bu durum, astsubayların büyük tepkisini çekiyor

OYAK'a neden alınmıyoruz?
a yapılan ayrımcılığın ardı arkası kesilmiyor. (), tüm TSK personeli için kurulmuş olmasına rağmen, astsubaylar için adeta kapı duvar olmuş. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 30 yıl görev yaptıktan sonra emekli olan Kıdemli Başçavuş , OYAK'ın kapısını defalara aşındırmış ama, bir türlü içeriye girememiş. Karaçoban kendisi ve meslektaşlarının uğradığı haksızlığı şöyle anlatıyor: Bizler OYAK iştirakçisi olduğumuz halde, kurum hakkında bilgi sahibi değiliz. Kurum hakkında bilgi almak için harekete geçmeye karar verdik. 2004 yılından beri OYAK Genel Kurulu'na katılmak ve bağlı şirketlerde görev almak için başvuruda bulundum. Ama kabul etmediler. Verdikleri cevapta, "OYAK ve iştiraklerinin yönetim kurulunda görev alacak olanları, Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanlığı'nın belirlediğini" belirttiler. Benim ısrarla bu konudaki isteğim, Genelkurmay'da rahatsızlık yarattı. 2005'te Genelkurmay Personel Dairesi'nden Deniz Kurmay Albay H. B. aradı. Bana "Siz iki üniversite değil, 20 üniversite de bitirseniz, size OYAK'ta görev vermeyiz" dedi. Bu sözler üzerine ben, 'OYAK'a bağlı şirketlerde görev yapmak için ne gibi donanım gerekiyor? Eğer bir yöresel oyun bilmek gerekirse ben gidip kursuna öğreneyim' dedim. Size aldığım diplomaları gönderdim ve istenilen bütün şartları yerine getirdim. Ama bırakın OYAK'a bağlı şirketlere, bizi genel kurula bile almıyorsunuz" dedim. Ama yine de hiçbir sonuç alamadım. Ben ve benim gibi hiçbir astsubay, OYAK'a girmeyi başaramadı. Bunu başarmak için her halde TSK'da bir 30 yıl daha çalışmam gerekiyor.

51 YIL ÖNCE KURULDU
Ordu Yardımlaşma Kurumu, 01 Mart 1961'de kuruldu. Amacı, "'na bağlı olmak ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına sosyal yardımları sağlamak". Türk silahlı Kuvvetleri kadrolarında görevli muvazzaf subay, sözleşmeli subay, askeri memur, astsubay, sözleşmeli astsubay ve uzman jandarmalar ile emekli maaşı sistemine giren üyeler ve ölümleri halinde sisteme devam etmek isteyen eşleri OYAK'ın daimi üyeleridir.

ASTSUBAYLARDAN MESAJ VAR
OYAK Yönetim Kurulu'na 05 Mayıs 2012'de ilk kez bir muvazzaf astsubay atandı. Biz bu atamanın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki dava tarihinin yaklaşması nedeniyle yapıldığını düşünüyoruz. OYAK Yönetim Kurulu'nda emekli general olmasına karşın, hala neden emekli astsubay yok? Bir subay ; teğmen olur takım komutanı olarak atanır... Üsteğmen olur bölük komutanı olur. Yüzbaşı, binbaşı olur şubelerde çalışır... Yarbay olur, tabur komutanı olur. Albay olur, alay komutanı olur... Astsubay ise; Astsubay çavuş, II. Kad. Kd. Başçavuş, kısım astsubay, takım astsubay, bölük astsubay, tabur idari işler astsubay olur. Bir sonraki atamasında ne olacağını bilmez. Tayin subayının insafına kalır. KISMET). Jandarma astsubayların atamaları da diğer kuvvetler gibi nokta atama olarak yapılmalı. Bu sayede biz her sene il içerisinde atama stresi yaşamayalım. Bir de atamalarda
tercih yaptırıyorlar. Ancak tercih dışına atama yapılıyor.

YARIN: OYAK'TA NEMA TARTIŞMASI

MEVLÜT YÜKSEL


DiĞER ASTSUBAY HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

HASTA RÜTBEN NE?

28 ŞUBAT KABUSU

DEVRİMLE DEVRİLDİK!

İNTİBAK İSTİYORUZ

12 EYLÜL EN ÇOK ASTSUBAYLARI VURDU

ASTSUBAYLAR DERT KÜPÜ

NE MESAİ VAR NE MAAŞ ADALETİ

TAKVİM YAZDI TSK SÖZ VERDİ

TSK'DAN ASTSUBAYLARA MÜJDE!

ASTSUBAY HAREKATI

kalan karakter 1000

misafir misafir

genelkurmayımız assubaylarına öyle sahip çıktı ki, bu sene assubay tayinlerinin çoğu tercih dışı. bakalım buna ne kılıf uyduracaklar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.05.2012 20:20
misafir misafir

sayın genelkurmay başkanlığımız basın açıklamasında "türk silahlı kuvvetleri personelinin özlük haklarına yönelik iyileştirmeler; yüce devletimizin sağladığı imkanlar,..."diye devam ediyor ama yüce devletimizin sağladığı bu imkanlardan astsubay ve uzman erbaşlarımız neden yıllardır faydalanamıyor merak ediyorum doğrusu. genelkurmay başkanlığımız personelinin sorunlarını görmezden gelip esefle sağı solu izleyeceğine astsubay ve uzman erbaşlarımıza sahip çıksın ve sorunlarının çözümüne katkıda bulunsun.bu kadar insan durduk yerde sorunlarını gündeme getirmedi ya. sayın milli savunma bakanlığımızca; şanlı ordumuzda kime ne zaman ne hak verilmiş, kim ne kadar maaş alır, orduevi, kamp ve lojmanlardan personelin faydalanma oranı nedir, yurtdışı kadrosunda astsubayların sayısı açıklanmış, peki subay ve uzman erbaşlarımızın yurtdışı kadro sayısı nedir?bu ve benzeri sorunlar somut delilleriyle kamuoyuyla paylaşılsın ki kamuoyu asıl sorunun ne olduğunu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.05.2012 20:18
ASTSB.CAMİASINDAN BİRİ ASTSB.CAMİASINDAN BİRİ

Gnkr.başkanı dediğin nedir ki o da bir sb.değilmi bunların hepsi aldıkları maaşlar ile MB./MSB.nin bütçesinin çoğunluğunu götürüyorlar,sayın Başbakanım sesimizi duyun bordrolarımızı lütfedip inceleyin de 25 yıllık bir sb.ile 25 yıllık bir astsb.(çalışan ve emeklileri dahil.emekli astsb.ların hali çok daha kötü) arasındaki maaş uçurumunu görün.bu memlekette emekli gnr.veya alb.oldunmu hiç korkma hiç aç kalmaz ve açıkta kalmazsın oyak ta TSK vakıflarında ve bunlara yalakalık ve uşaklık yapan bazı işadamlarının şirketlerinde derhal yüksek maaştan bir makam bulunuverir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır0
cevapla 30.05.2012 01:00
kagan kagan

Genelkurmay astsubaylara verecek para bulamıyor. Ama kendi subaylarına usulsüz similatörden (ATARİ) oynayarak UÇUŞ TAZMİNATI almasını biliyor. Uçuş tazminatı karşılaşılan risklerden dolayı verilen bir tazminattır. Bunla ilgili mahkeme kararları var. Sayın Başbakanım, Subayları çok seven Maliye Bakanım ve Sayıştayı göreve davet ediyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 29.05.2012 21:19
osman sert osman sert

Teşekkür kaleminize sağlık
Sesimizi daha hala duymak istemiyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.05.2012 20:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.