Bugünkü
Takvim

m kapısı

ABONE OL
Keçim kapısı
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nin, kendi bünyesinde yetiştirdiği damızlık dişi leri alanın elinde kalıyor. Günlük 5 ile 7 litre arasında süt veren 35 dişi keçiyi almak için bu yıl 55 kişi başvuruda bulundu. Fiyatları 2 bin lira olan ve vatandaşlar arasında 'üniversiteli keçi' olarak isimlendirilen hayvanların hepsini almak isteyen vatandaşların taleplerine cevap veremeyen yetkililer, keçi alımına sınırlama getirdi. Süt verimi yüksek olan keçilerden almak isteyen her vatandaş sadece 2 keçi alabilecek. Talebin yoğun olması üzerine üniversite, önümüzdeki yıllarda daha fazla keçi yetiştirmek için kolları sıvadı. 'nden Abdülkadir Orman, vatandaşlardan gelen taleplere cevap veremediklerini söyledi. Keçi fiyatlarının yüksek olmasını ıslah çalışmalarına bağlayan Orman, sürü sağlığı için keçilerin günlük kontrolden geçirildiklerini belirtti.

HEPSİNE TEK KİŞİ TALİP
Damızlık keçi sektörünün gelişen bir sektör olduğunu hatırlatan Orman, "Son 3 yıldır dişi damızlık satışlarımız başladı. Ondan önce erkek damızlık satışlarımız vardı. Şu anda kendi ihtiyacımızın dışında 35 dişi keçiyi satışa çıkardık. Buna da 50 den fazla kişi başvurdu. Satışa çıkarılan keçilerin hepsini sadece bir kişi almak istiyor. Durum böyle olunca diğer taleplere cevap veremiyorduk. Tabi ürettiğimiz keçilerin sadece yarısını satabiliyoruz. Kalanları ise sürüyü geliştirmek ve keçi üretimini artırmak
için elimizde tutuyoruz" diye konuştu.

TAHSİLLİ KEÇİLER NEDEN PAHALI?
Özel yemlerle beslenen ve günlük kontrolleri yapılan keçiler doğar doğmaz özel bölmelere alınıyor. 5 aylık olan keçiler daha sonra satışa sunuluyor. Keçilerin yıllık ortalama süt verimleri bin 500 litreyi buluyor. Hayvanların süt verimleri 15 günde bir kontrol ediliyor. Keçi sütü fiyatının yüksek olması da fiyatlara yansıyor. Beş aylık bir dişi keçi 2 bin liraya satılıyor. Damızlık erkek keçiler ise bin TL.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.