Bugünkü
Takvim

Devrimle devrildik!

, 2008'de Org. İlker Başbuğ'un "Devrim" dediği düzenleme müjdesiyle umutlandı. Ama bu devrim gerçekleşmedi. Ordunun gözüpek kahramanları, bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı

ABONE OL
Devrimle devrildik!
TSK'nın mihenk taşı olan , sürekli ikinci plana itildi. Sorunlarına çare bulunmadığı gibi, eşitlik hakları da günden güne ortadan kalktı. Küçük bazı düzenlemeler olsa da "ana sorunları" göz ardı edildi. 2008'de Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral İlker Başbuğ, bu sorunlara "neşter vuracağını" belirterek astsubaylara müjde verdi. Yapılacak düzenlemeleri de "astsubay devrimi" olarak nitelendirdi. Başbuğ'un söz verdiği düzenlemeler şunlardı:
Astsubaylıktan subaylığa geçiş oranlarının yüzde 5'ten, yüzde 15'e kadar çıkarılması.
Meslek Yüksek Okulu öğrencisinin notuna göre, Kara Harp Okulu'na yatay geçiş yapabilmesi.
OYAK yönetim kadrosunda astsubayların yer almaları.
Astsubaylara tahsis edilen sosyal tesis ve lojman oranının düzeltilmesi.
Komanda İhtisas Kursu gören astsubayların, Kara Kuvvetleri içerisinde özel ve nitelikli görevlere atanabilmesi ve ilave tazminat ödenmesi.
Lisansüstü eğitime kıdem verilmesi.
Görev tazminatının düzenlenmesi.
Emekli maaşında istenen iyileştirmenin sağlanması.
7'nci ve 9"uncu yıllar arasındaki subaylık müracaatının 5'inci ve 7'inci yıllara çekilmesi.
Lise mezunu astsubaylara, Anadolu Üniversitesi'nde ön lisans eğitimine devam etme şansının tanınması. Astsubay Meslek Yüksek Okulu'nda Yönetim Bölümü'nden mezun olanlara lisans eğitimi yapma imkânı verilmesi. Böylelikle astsubayların görev yaptığı süre içinde akademik eğitimine de devam edebilecek olmasının sağlanması.
Yurt dışında yabancı dil eğitimi görmelerinin önünün açılması.
Subay temel kurslarına katıldıkları andan itibaren teğmen rütbesi verilmesi.
Rütbe bekleme sürelerinin düzenlenmesi. Astsubayların 12 yılda başçavuşluğa terfi edip, 18 yıl aynı rütbede çalışabilecek olması.
Yaş haddinden emekli olan astsubayların, askeri hastanelerin B polikliniğinden faydalanabilmesi.

NEREDE KALDI VERİLEN SÖZLER?
Başbuğ'un söz verdiği bu düzenlemelerin hiçbiri yapılmadı. 4 yıldır bekleyen astsubaylar, beklentileri yerine gelmediği gibi, bazı haklarının da ellerinden alınmasına tepki gösterdi. Bu durumu TEMAD Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Binici, şöyle anlatıyor: "Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Genel Kurmay Başkanı olduğunda 'astsubay devrimi'nden bahsetmişti. O dönem, üstçavuşlukta 3 yıl olan bekleme süresi 6 yıla çıkartıldı. Yani meslektaşlarımızın kıdemli başçavuşluğa 6 yıl geç ulaşmasıyla "devrim" gerçekleşti!.. Lojman, orduevi, sosyal tesis ve askeri hastane gibi konularda olumlu gelişme kaydedilemedi."

OLAN BiZiZ EN YAKIN MEHMETÇiĞE
TEMAD Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Binici, karada, havada ve denizde görev yaparken en yakınlarında olan Mehmetçik'i anlattı:
Ordumuzun kahraman Mehmetçiği, bizim her şeyimiz. Onlardan birine bir şey olduğunda, kendi evladımız gibi içimiz yanar.
Şehit düşen bir evladımızın cansız bedenini topraktan ilk biz kaldırırız. İçimizdeki öfkeyi, taşan sabrımızı kontrol etmek bize düşer. Mesleğimizin en zor yanı budur.
Yanınızda yaralanmış, umutla gözlerinize bakan bir Mehmetçiğin yaşaması için sadece dua etmekten başka çaremizin olmadığını ancak biz anlarız. Bu durum, uykularımızı böler, rüyalarımıza girer.
Görev için yola çıkacak bir tankın, denize açılan bir geminin her an göreve hazır olması gerektiğinin idraki içindeyiz. Ve bu görevi biz, yalnızca biz yaparız.

MESAJ VAR
Haksızlıkların başında 1'inci derece 4'üncü kademeye yükselemeyişimiz geliyor. 1. dereceye düşünce, 4'üncü kademeden temsil tazminatını da alabilmeliyiz. OYAK gibi bir kurumuna en çok üyeyi veren astsubayların kurum içerisinde dönen oyunlardan haberi bile yok. Yönetim ve kontrol gibi kademelerde hiçbir astsubay çalıştırılmadığı gibi, tüm kontrol kademeleri yüksek rütbeli subaylar ve yakınları tarafından dolduruluyor. Yapılan ve yapılacak olan görevlerde kadrolar subaylara ait. Bu nedenle astsubaylar makam tazminatı alamıyor. Bu da ayrı bir haksızlığa yolaçıyor.

MEVLÜT YÜKSEL

DiĞER ASTSUBAY HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN

İNTİBAK İSTİYORUZ

12 EYLÜL EN ÇOK ASTSUBAYLARI VURDU

ASTSUBAYLAR DERT KÜPÜ

NE MESAİ VAR NE MAAŞ ADALETİ

TAKVİM YAZDI TSK SÖZ VERDİ

TSK'DAN ASTSUBAYLARA MÜJDE!

ASTSUBAY HAREKATI

kalan karakter 1000

aslan81 aslan81

genkurun tavrı belli başkanımızdan esaslı eylem kararları bekliyoruz bıçak kemiğe dayandı,biz olmazsak ne uçak kalkar ne tanklar yürür,biz olmazsak darbe bile yapamazlar,darbelerfe asb.ların sırtına basarak yürütülür-tanklar yürümese darbe olurmu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır0
cevapla 27.05.2012 01:24
aliş aliş

Sorunlarımızı sağır sultan bile duymuştur ama nedense bazı insanlar sesimizi duymamazlıktan geliyor.Kimsenin ahı kimsenin yanında kalmaz.Bizi bu hale getirenlerin sonunu görüyoruz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır0
cevapla 26.05.2012 16:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.