Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 23.09.2011 Gazete
ABONE OL

Suskun HESap

sundan trajikomik bir hikaye çıktı. Olayları provoke eden nine-torun, eylemcilerle konuşmama cezası aldı. Aynı evde yaşayan ikili, yan yana gelmekten bile korkar oldu...

HES yani
'da suna katılan ninetorun konuşmama cezasına çarptırıldı. Trajikomik olay, Tortum İlçesi'ne bağlı Bağbaşı beldesinde yaşandı. Şükriye Yalçınkaya (80) ile torunu Leyla Yalçınkaya (17), 5 Eylül'de, beldede yapılacak olan hidroelektrik santraline karşı düzenlenen eyleme katıldı. Oturma eylemi sırasında jandarma kameraları ile tespit edilen ve aralarında nine-torunun da bulunduğu 15 kişi ifade verdi.

ÇENESİNİ AÇMIYOR
Protestocu grup, "Kolluk kuvvetlerine fiili mukavemet" ve "Çalışma hürriyetini engelleme" suçlarından mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, şüphelilerin her birine 250 lira para cezası verdi. Ancak ceza bununla sınırlı kalmadı. Mahkeme ayrıca şüphelilere, "HES çalışma alanlarına girmeme" ve "HES'lere karşı eylemlerde bulunan kişilerle konuşmama" yasağı getirdi. Bu ilginç ceza, en çok aynı evde yaşayan nine ile torununu etkiledi. Evde birbirleriyle konuşmak bir yana göz göze gelmekten bile korkan nine-torunun psikolojisi bozuldu. Her gün karakola giderek imza attıklarını söyleyen Leyla Yalçınkaya, "Ninemle karakola bile birlikte gitmiyoruz. Babaannemle ceza korkusuyla konuşamıyorum. Babaannem ise korkudan komşularla bile konuşmuyor" diyerek cezanın kaldırılmasını istedi.

AVUKAT: TUTUKLANABİLİRLER
Avukat Ercüment Şenol mahkemenin verdiği karara tepki gösterdi. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunacağını söyleyen Şenol, "Cezaya göre nine ile torun birbirleriyle konuşursa tutuklanabilirler" diye konuştu.
Oğuz EKŞİ

kalan karakter 1000

çağlar çağlar

saçmalığın bu kadarı da Türkiyede olur zaten bu ne yaa insanlar suyunu savunuyor koruyor cezaya bak

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.09.2011 10:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.