Bugünkü
Takvim

Deniz altında 3 trilyon $

Araştırmalara göre 'de bir servet yatıyor... Deniz altındaki ve rezervi, Türkiye'nin 572 yıllık enerji ihtiyacını karşılıyor...

ABONE OL
Deniz altında 3 trilyon $
Rumlar'ın ve Türkiye'nin itirazlarına rağmen 'deki 'Afrodit' kod adlı bölgede ve aramak için sondaja başlaması, gerilimi zirveye çıkarttı... Türkiye'nin elindeki verilere göre, denizin altında yaklaşık 3 trilyon dolarlık rezerv var. İşte bu nedenle Rumlar, Amerikan Noble firması ile anlaştı ve bölgede sondaj kararı aldı. İsrail'in Delek şirketiyle ortak olarak İsrail açıklarında doğalgaz çıkaran Noble şirketi, de petrol platformu Homer Ferrigton'u bölgeye gönderdi ve Afrodit'in merkezine yerleştirmeye başladı. Buatağa Türkiye'nin yanıtı hızlı oldu. Türkiye, KKTC ile kıta sahanlığı anlaşmasını yürürlüğe sokacak ve KKTC'yi münhasır ekonomik bölge ilan ederek, Girne ve Magusa açıklarında petrol ve doğalgaz arayacağını açıkladı.

İşte Türkiye'nin elindeki verilere göre rezerv bölgeleri ve miktarları şöyle:
60 MİLYAR VARİL
Kıbrıs, Lübnan, Suriye ve İsrail arasındaki bölgede 3 milyon 450 bin metre küp doğalgaz ve yaklaşık 1 milyar 700 milyon varil petrol bulunuyor.
Delta havzasında 7 trilyon metreküp doğalgaz ve 1 milyar 800 milyon varil petrol var.
Kıbrıs, İsrail ve Mısır arasında kalan alanda 10 trilyon metreküp doğalgaz, 8 milyar varil petrol mevcut. n Doğuya uzanan bölgede ise 3 trilyon metreküp doğalgaz var.
Akdeniz'de toplam değeri 3 trilyon dolar olan 60 milyar varil petrole eşdeğer hidrokarbon rezervi olduğu belirtildi.
Bunun da Türkiye'nin 572 yıllık, Avrupa'nın ise 30 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşıladığı ifade edildi.

TÜRKİYE YİNE MEYDAN OKUYOR
DÜNYA basını, Türkiye'nin tepkisini manşetlere taşıdı:
El Pais: Türkiye, Rumlar'a ve İsrail'e meydan okudu.
NY Times: Erdoğan, savaş gemilerini yola çıkartacak.
Liberation: Türkiye, Rum projelerini tehdit etti.

DEVLER GELDİ
Petrol arama çalışmaları için uluslararası şirketlere ortaklık teklifi açıldı. TPAO'ya Akdeniz'de çalışma yapmak için gelen şirketler arasında ABD'li Chevron, Exxon-Mobil ile dünya devi Shell, Norveçli Statoil ve Brezilyalı Petrobras da bulunuyor.

SİSMİK RÖNTGEN
TPAO, Akdeniz'de çok geniş alanda, 2007'de başlattığı sismik çalışmalarını tamamladı.
Çalışmalar hem Türkiye'nin Akdeniz'deki ekonomik bölgesini hem de KKTC'nin çevresini kapsıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.