Bugünkü
Takvim

Hayat enerji'si!

6 kardeşiyle devlet korumasına alınan Metin, 'Yurt çocuğu' yorumlarına kulak asmadı. Derslerine dört elle sarılan genç, LYS'de Türkiye 28.'si oldu ve Nükleer Enerji Mühendisliği'ne girmeye hak kazandı

ABONE OL
Hayat enerji'si!
'ndan örnek bir başarı hikayesi çıktı. Yetiştirme yurdunda büyüyen (18), üniversite sınavında eşine az rastlanan bir başarıya imza attı. Metin, 1992 yılında Siirt'te dünyaya geldi. 6 çocuklu bir ailenin çocuğuydu. Annesi hayatını kaybedince kardeşleriyle birlikte oradan oraya sürüklendi. 6 kardeş önce Batman'da yaşayan amcalarının yanına gitti. Ancak maddi imkansızlıklar 6 kardeşi burada barındırmadı.

BURSLU OKUDU...
Çaresiz kalan Turdu kardeşler, Malatya Sevgi Evleri Yetiştirme Yurdu'na yerleştirildi. Metin, bir yandan kardeşlerine moral verirken, bir yandan da gelecek hayalleri kurdu. Çevresinden gelen, "Yurt çocuğu" yorumlarına kulak asmayan genç, derslerine dört elle sarıldı. Fen öğretmeninin sayesinde bir dershanede burslu olarak okumaya hak kazandı.

'YARDIM EDECEĞİM'
Sistemli bir şekilde üniversite sınavına hazırlanan Metin Turdu, emeğinin karşılığını da aldı. Metin, LYS'ye ilk girişinde Türkiye 28'incisi oldu ve İngilizce eğitim veren Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü'nü kazandı. Başarılı genç, yakın zamanda eğitim göreceği üniversite kampüsünde objektiflerin karşısına geçti. Yetiştirme yurtlarının "sorun yuvası" olmadığını söyleyen Metin, "Yurda ilk gittiğimde kaygılı ve umutsuzdum. Daha sonra kendimi sıcak ve huzurlu bir ortamın içinde buldum. Gönüllü ders veren hocalarımız vardı ve onlar bize anne-baba gibi davranıyorlardı" dedi. "Artık yurtta kalan kardeşlerime yardım etme sırası bana geldi" diyen Metin Turdu, "Ankara'da durumu yetersiz çocuklarla bir araya gelip, onlara yardımcı olmak istiyorum. İlerde mesleğimi elime aldığım zaman, yurtta yaşayan kader arkadaşlarım için elimden gelenin fazlasını yapmak istiyorum" diye konuştu.

KARDEŞİ AĞABEYİNE ÖZENDİ
Umutsuzlukla başlayıp parlak bir geleceğe uzanan hayat hikayesini anlatırken gözleri dolan üniversiteli genç, kendisi gibi yurtlarda büyüyen insanlara "umut" olduğunu söyledi. Metin Turdu, kardeşinin de kendisine özenerek ders çalıştığını belirterek, "Başarı bir zincir gibidir, uzayıp gider" dedi.

EN BÜYÜK KAYGISI BURS
Siirt'te başlayıp Malatya'ya kadar uzanan yaşamında ilk defa büyük bir şehirde yaşayacak olan Metin Turdu'nun en büyük sıkıntısı burs. Hali hazırda Başbakanlık ve SHÇEK'in verdiği yardımlardan yararlanan Metin'in eline toplamda 500 liraya yakın bir para geçecek. Ne var ki, yol parası ve kitap masrafları Metin'i kaygılandırıyor. Aldığı paranın büyük kısmının bu masraflara gittiğini anlatan üniversiteli genç, kendisine destek olacak bir hayırsever bekliyor.

ENGEL TANIMADI
Yurtta kendisine başarı öyküsü çıkartan Metin, kaderdaşlarına iyi bir örnek oldu. Başarılı genç, "Büyük engeller çalışarak kolaylıkla aşılır" dedi.


Burcu ÇALIK

kalan karakter 1000

nightwolf nightwolf

ula saaaa helal olsun :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.09.2011 01:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.